Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miasto przed czwartą falą pandemii

Jak funkcjonują krakowskie szpitale, Miejskie Centrum Opieki oraz Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia przed czwartą falą pandemii? Na to pytanie odpowiadano podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

To, że ze wzrostem liczby chorych na COVID-19 mamy cały czas do czynienia jest pewne, wydaje się być pewnym także, iż nieunikniona jest czwarta fala pandemii. Dlatego radni z Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej postanowili dowiedzieć się jak na tę sytuację przygotowane jest Miasto? Jeśli chodzi o gotowość Szpitala im. Gabriela Narutowicza, na SOR przygotowanych jest sześć łóżek dla osób u których podejrzewa się zarażenie wirusem SARS-cov-2. Scenariusz stworzony przez Wojewodę Małopolskiego zakłada również gotowość na kilka etapów rozwoju czwartej fali. – Zadeklarowałam w drugim etapie dostępność 44 łóżek, dla osób chorych na COVID-19, czyli jeden oddział oraz jedno łóżko w izolatce na oddziale intensywnej terapii. Natomiast dopiero w piątym etapie rozwoju czwartej fali zapewnimy 87 łóżek, czyli dwa oddziały – poinformowała dyrektor szpitala Renata Godyń-Swędzioł.

Jeśli chodzi o działania Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia, zapewniony jest dla mieszkańców Ośrodek Kwarantanny, który prowadzony jest od marca 2020 roku. Od początku działania ośrodka przebywało w nim 350 osób. Miasto stale wspiera miejskie szpitale, MCO oraz żłobki, organizacje pozarządowe, centra aktywności seniorów, zapewniając środki ochrony tj. maseczki, rękawiczki, środki do dezynfekcji. Ponadto wydział codziennie monitoruje dostępność łóżek covidowych we wszystkich krakowskich szpitalach. W tym momencie zapewnionych jest 226 łóżek, w tym 28 łóżek respiratorowych. Zajętych jest ok. 31 % łóżek. Liczba przygotowanych łóżek jest zależna od decyzji Wojewody.

Na kolejnym posiedzeniu Komisji radni zapoznają się jeszcze z sytuacją Szpitala Specjalistycznego im. S. Żeromskiego.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-10-06
Data aktualizacji: 2021-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat