Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Największa elektrownia słoneczna na świecie

Będzie dostarczać prąd dla dwóch kontynentów

Największa na świecie instalacja powstanie w Australii. Realizowany w ramach projektu Australia-Asia PowerLink obiekt będzie dostarczać energię do krajów na dwóch kontynentach.  Za budowę odpowiedzialna jest firma Sun Cable, która chce ją zakończyć do 2027 roku. Głównym założeniem projektu jest połączenie dwóch kontynentów. Produkowany w Australii prąd zasili azjatycki Singapur.

Największa farma fotowoltaiczna na świecie powstanie w północnej Australii, 800 kilometrów na południe od miasta Darwin. Będzie zajmować powierzchnię 12 tyś. hektarów i pracować z mocą od 17 do 20 GWp. Będzie połączona z rekordowo dużym magazynem energii o pojemności między 36 a 42 GWh.

Poza rekordową wielkością samej elektrowni i magazynów największa na świecie będzie też odległość, na jaką będzie przesyłana energia: w linii prostej to aż 3.351 kilometrów. Prąd produkowany przez australijską farmę fotowoltaiczną będzie transportowany przy użyciu kabli podmorskich o łącznej długości 4200 kilometrów. Przy ich użyciu do Singapuru dostarczanych będzie 3,2 GW energii elektrycznej. Ma to pozwolić na pokrycie około 15 proc. zapotrzebowania tego państwa na prąd.

Projekt ten to bardzo kosztowna inwestycja. Jego szacowany koszt to ponad 30 miliardów dolarów australijskich, czyli prawie 90 miliardów złotych.

Więcej o tym tutaj

Farma Australia

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-10-06
Data aktualizacji: 2021-10-06
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat