Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Miesiąc profilaktyki raka piersi

Październik to Miesiąc Świadomości Raka Piersi, w którym obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi. Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem u kobiet. Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” nabiera w tym okresie szczególnego znaczenia.

Fot. gov.pl
gov.pl

W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.

Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo że mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u pań powyżej 40. roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 proc. uprawnionych kobiet.

Pamiętajmy, że wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 proc. gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej:

 • 27 października
  • przy Centrum Handlowym Krokus, al. T. Bora-Komorowskiego 37, godz. 10.00-17.00
  • na parkingu przy Nowohuckim Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232, godz. 10.00-17.00
 • 28 października

  • przy markecie Kaufland, ul Norymberska 1, godz. 10.00-17.00
  • przy Centrum Handlowym Krokus, al. T. Bora-Komorowskiego 37, godz. 11.00-18.00
  • na parkingu przy Nowohuckim Centrum Kultury, Aleja Jana Pawła II 232, godz. 8.30-15.00
 • 29 października

  • przy markecie Kaufland, ul. Ćwiklińskiej 14, godz. 8.00-15.00
  • przy Centrum Handlowym Krokus, al. T. Bora-Komorowskiego 37, godz. 8.30-15.00.

W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Programem nie są objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi. Badanie jest bezpłatne, finansowane przez NFZ i nie wymaga skierowania lekarskiego.

Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44 lub tutaj. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.

Więcej informacji na temat mammografii można znaleźć na stronie internetowej mammo.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-10-05
Data aktualizacji: 2021-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat