Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Spaceruj i programuj z Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej zachęca do udziału w wydarzeniach zaplanowanych na październik. Każdy znajdzie tam coś dla siebie! Niech to będzie aktywna i twórcza jesień!

Fot. Archiwum Muzeum Inżynierii Miejskiej
Archiwum Muzeum Inżynierii Miejskiej

30 października, godz. 12.00

Spacer „Prezydenci, którzy zmieniali Kraków” – część 2

Decyzje dawnych prezydentów Krakowa wpłynęły bezpośrednio na kierunek rozwoju miasta. Wiele z nich dotyczyło inżynierii miejskiej, w tym rozwój wodociągów miejskich, gazowni, elektrowni czy komunikacji. Druga część „prezydenckiego” spaceru przybliży działalność prezydentów z okresu międzywojennego.

Ulica M. Kopernika przypomni postać Józefa Sarego - architekta i budowniczego, wieloletniego wiceprezydenta Krakowa. Zaprojektował wiele krakowskich budynków, w tym m.in. Kliniki Chirurgicznej, Okulistycznej oraz Psychiatrycznej. Z jego inicjatywy miasto kupiło Las Wolski, aby przeznaczyć go na park publiczny.

Kadencja Karola Rolle to głównie kontynuacja prac poprzedników, między innymi przy rozwoju wodociągów miejskich. Rozpoczęto też budowę IV mostu na Wiśle (imienia Józefa Piłsudskiego) i zakupiono grunty pod przyszłą Halę Targową. Warto podkreślić, że Rolle działał na rzecz poprawy sytuacji instytucji kulturalnych, a zwłaszcza muzeów.

Jednym włodarzom miasta los pozwolił na wieloletnie rządy, innym dał zaledwie kilkanaście dni. Stanisław Klimecki objął urząd 3 września 1939 r. przypadła mu więc rola przygotowania Krakowa do wojny. Wykorzystał ten czas jak najlepiej. Historycy podkreślają, że prezydent z godnością i odwagą bronił interesów mieszkańców Krakowa. Dosłownie w ostatniej chwili udało się mu przejąć z ewakuowanego Banku Polskiego 7 milionów złotych, które miały zostać zniszczone, co umożliwiło pokrycie zwiększonych wydatków na opiekę społeczną.

Prowadzenie spaceru: Wojciech Zabielski

Cena biletu: 19 zł*

Prosimy o wcześniejszą rezerwację na wydarzenia. Zgłoszenia przyjmowane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00-16:00.

telefonicznie – 12 428 66 00 wew. 11 lub mailowo: rezerwacja@mim.krakow.pl


*Przy zakupie biletów zachęcamy do skorzystania ze zniżek:

  • Krakowskiej Karty Rodzinnej
  • Krakowskiej Karty Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem
  • Karty Krakowskiej
  • karty #zwiedzajKraków

Odpowiedni dokument uprawniający do zniżki należy okazać przy zakupie biletu w kasie.

mim program na październik

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-27
Data aktualizacji: 2021-10-16
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat