Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wystawa „Wajda” w MNK nagrodzona!

Wystawa „Wajda” znalazła się w gronie laureatów 13. Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Statuetki zostały przyznane we wtorek, 21 września, podczas 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Fot. materiały prasowe

Ekspozycja była pierwszą na świecie monograficzną wystawą Andrzeja Wajdy. Prezentowano ją w Muzeum Narodowym w Krakowie od 6 kwietnia do 15 września 2019 roku. Był to multimedialny spektakl nie tylko przypominający, ale także interpretujący twórczość wybitnego reżysera.

– Mogliśmy zrobić wystawę biograficzną, mogliśmy na końcu ustawić wielki ekran i wyświetlać filmy w całości – ale po co? Naszym celem było pokazanie geniuszu Andrzeja Wajdy w procesie tworzenia, jego talentu w kierowaniu zespołem uzdolnionych pracowników, umiejętności łączenia różnych sztuk w medium filmowym – powiedział kurator ekspozycji dr hab. Rafał Syska.

Galę wręczenia statuetek zorganizowano w Teatrze Muzycznym w Gdyni. O nagrodę w kategorii „Wydarzenie filmowe” walczyły: Octopus Film Festival 2020, wirtualne sale kin studyjnych Mojeekino i wystawa „Wajda” w Muzeum Narodowym w Krakowie. To właśnie ekspozycja prezentowana w Gmachu Głównym MNK została doceniona przez dyrektora PISF i kapitułę konkursu.

Imponująca, multimedialna wystawa „Wajda” przenosiła widzów w filmowy świat. Do jej aranżacji wykorzystano pozostawione przez reżysera scenariusze, szkice, rysunki, zapiski i dokumenty produkcyjne. O autentyczności ekspozycji zadecydowały archiwalne dokumenty i fotografie, listy pisane i otrzymywane przez Andrzeja Wajdę, a także kostiumy, fragmenty scenografii i najważniejsze nagrody ze statuetką Oscara na czele. Dzięki rezygnacji z porządku chronologicznego, twórcy ekspozycji mogli skupić się na najważniejszych motywach przewijających się przez całą twórczość reżysera, zestawiając filmy i spektakle z różnych okresów i obudowując je kontekstem biograficznym.

Wszystkich fanów Wajdy i osoby, które jeszcze nie miały okazji zobaczyć wystawy poświęconej reżyserowi zapraszamy do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, gdzie od 15 października będą prezentowane fragmenty oryginalnej ekspozycji.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-22
Data aktualizacji: 2021-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat