Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Od-Nowa Huta, czyli jaka czeka ją przyszłość?

Czego dziś doświadczają mieszkańcy Nowej Huty, jak widzą miejsce, w którym żyją i jakiej przyszłości od niego oczekują? W dniach 23-24 września w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii odbędzie się panel dyskusyjny. Eksperci z sześciu krajów podzielą się swoim spojrzeniem na Nową Hutę – tę dawną, ale i współczesną, z potencjałem do rozwoju.

Fot. Tom Rollauer

Dyskusja będzie okazją do prześledzenia zmian, jakie zachodzą w tej dzielnicy oraz spojrzenia na jej potencjał do dalszego rozwoju w obszarach m.in. kultury i gospodarki.

Zapraszamy na panel dyskusyjny, który poprowadzą eksperci z sześciu krajów tworzących klaster EUNIC w Krakowie, dzieląc się doświadczeniami ze swoich ojczystych krajów i odniesieniami, które dostrzegają w Nowej Hucie.

Panel odbędzie się w dniach 23-24 września w Domu Utopii – Międzynarodowym Centrum Empatii. Projekt został zainicjowany i jest realizowany przez Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC.

Dyskusje poprzedzi wystawa „[Nie]widzialne Place”/„Le Piazze [In]visibili” zorganizowana przez Istituto Italiano di Cultura Cracovia przy współpracy Institut français de Pologne à Cracovie. Pandemiczne panoramy wyludnionych miejskich placów we włoskich miastach, skrywające swoje rzeczywiste życie za murami, zestawione zostaną z historycznymi fotografiami przedstawiającymi tłumy wypełniającymi ulice Nowej Huty w geście solidarności społecznej.

Kim są eksperci z EUNIC?

EUNIC (Narodowe Instytuty Kultury Unii Europejskiej), z siedzibą w Brukseli to sieć europejskich krajowych instytutów kultury i innych organizacji publicznych zaangażowanych w działalność kulturalną poza swoim krajem, której celem jest promowanie europejskiej kultury i języków. EUNIC zrzesza organizacje ze wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Łącząc zasoby i wiedzę swoich członków, prowadzi prace we wspólnych obszarach zainteresowań, wspierając definiowanie i wdrażanie europejskiej polityki kulturalnej na rzecz kultury w UE i poza nią.

Program panelu

24 września

  • godz. 17.00-18.45 – „Uwodzicielska czy przerażająca? Gentryfikacja i rewitalizacja współczesnych miast Polski, Niemiec i Austrii” – w ciągu ostatnich czterech dekad w wielu miastach Europy nastąpiły ogromne zmiany, zarówno w gospodarce, jak i w życiu społecznym. Dezindustrializacja pchnęła obszar metropolitalny w zupełnie nowych kierunkach rozwoju, opartych na usługach, dużej mobilności i dynamicznych zmianach. Zmuszone do konkurowania o inwestycje i turystów miasta zaczęły budować swoje marki i rozwijać swoją widoczność w obszarach, które dotąd były uśpione. Jeden z rezultatów tego modelu wiązał się ze wzrostem rynku nieruchomości i głębokimi zmianami w strukturze społecznej historycznych centrów miast. Transformacja postindustrialna, która miała miejsce w Europie Zachodniej już w latach 80., odgrywa dziś kluczową rolę również w rozwoju miast Europy Środkowo-Wschodniej. Kraków, z wciąż rozwijającym się rynkiem turystycznym i silnie zgentryfikowanym centrum, jest idealnym miejscem do badań i obserwacji poświęconych skutkom przemian postindustrialnych i współczesnemu modelowi rozwoju miasta. Panel ma na celu omówienie charakteru tej zmiany i spojrzenie na Nową Hutę jako na miejsce, które – mimo bliskości centrum Krakowa – nadal zachowało swój autentyczny charakter osadnictwa przemysłowego z lat 50. XX wieku. Zaproszeni prelegenci omówią case studies z Niemiec i Austrii oraz zmiany, jakie zaszły w dotychczasowym życiu Nowej Huty. rozmówcy: Jacek Gądecki, Robert Huber, Christian Hanus moderator – Michał Wiśniewski
  • ​godz. 18.45-20.30„Efekt Bilbao – Nowa Huta” – przemysł stalowy stanowił bazę ekonomiczną zarówno Bilbao, jak i Nowej Huty, ryzykowny zakład, na podstawie którego oba miasta zostały skonsolidowane i powód ich problemów w czasach mniejszego popytu w sektorze. Urbanista Jose Miguel Güell, kluczowy współtwórca Planu Strategicznego Bilbao – wraz z mieszkającym w Polsce hiszpańskim architektem Diego Llorente – spróbują wyjaśnić powody, dla których „Efekt Bilbao” jest światowym punktem odniesienia we współczesnej urbanistyce. Jose Miguel Güell będzie mógł wyjaśnić z pierwszej ręki, jak ten ambitny plan był pomyślany od samego początku i jakie są jego efekty do dziś. Przeanalizujemy konsekwencje, jakie każda decyzja w obszarze miejskim ma dla naszych miast, a tym samym w naszym życiu. Jak wybrany model, jego błędy i sukcesy determinują tożsamość miasta i naszą. rozmówca: José Miguel Fernández Güell moderator – Diego Llorente Domínguez

Panele będą tłumaczone symultanicznie na język polski.

Wydarzenia towarzyszące

Wystawa „Przed i za kurtyną – scenariusze solidarności społecznej” (23 września – 3 października), na którą składa się pokaz „[Nie]widzialne Place”/„Le Piazze [In]visibili”, fotografie z archiwum francuskiego Ministerstwa ds. Europy i Spraw Zagranicznych, La Courneuve oraz drukowana w Domu Utopii publikacja Doroty Jędruch „Nowa wspaniała Huta - Kombinat 2.0”, w ramach której, wg opracowanej przez autorkę we współpracy z ekonomistą Rafałem Wosiem futurystycznej wizji Nowa Huta staje się bytem samowystarczalnym, dzięki oparciu na własnym kapitale kulturowym.

Organizatorzy Od-Nowa Huta: Instituto Cervantes, Institut français de Pologne, Istituto Italiano di Cultura, Bureau Wallonie-Bruxelles à Varsovie, Goethe-Institut, Österreichisches Generalkonsulat Krakau przy strategicznym wsparciu EUNIC

Współpraca: Teatr Łaźnia Nowa / Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii

Dodatkowe informacje tutaj.

od nowa huta

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-21
Data aktualizacji: 2021-09-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat