Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzień bez Samochodu – kasowniki wyłączone

Każde duże miasto zmaga się z korkami i zanieczyszczeniem powietrza, na które wpływ ma także emisja spalin samochodowych. W Europejskim Dniu bez Samochodu można zrobić chociaż mały krok i to zmienić. Warto zostawić samochód na parkingu i skorzystać z bezpłatnej komunikacji publicznej.

Fot. Tomasz Róg / krakow.pl

Tradycyjnie w ramach Europejskiego Dnia bez Samochodu w Krakowie można jeździć bez biletów liniami dziennymi i nocnymi w miejskich tramwajach lub autobusach. 22 września to  dzień zwieńczenia tygodniowej kampanii w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. W ramach obchodzonego tygodnia mieszkańcy Krakowa otrzymali także ponad tysiąc sadzonek wrzosów oraz bezpłatnie mogli sprawdzić stan techniczny swojego roweru.

Slogan tegorocznej krakowskiej kampanii to „Jestem eko w Krakowie – korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie”. Tym hasłem zachęcamy mieszkańców do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta i regionu, a także do tego, aby wybierając środek transportu, dbać o środowisko i zdrowie innych.

Zarówno Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, jak i Europejski Dzień bez Samochodu, to inicjatywa Komisji Europejskiej. Jej celem jest promowanie zrównoważonego transportu w miastach i gminach oraz zmiana zachowań mieszkańców. Samochód wybieramy często nie tylko z konieczności, ale również z przyzwyczajenia.

W miastach takich, jak Kraków, w których przepustowość ulic jest ograniczona historyczną zabudową, korzystając z transportu publicznego lub roweru w godzinach szczytu komunikacyjnego zwykle dojedziemy szybciej niż samochodem.

Warto przypomnieć, że z pomiarów natężenia ruchu na trasach wlotowych do Krakowa z 2017 r. wynika, że do miasta każdego dnia wjeżdża blisko 250 tys. pojazdów, z czego ok. 40 tys. przejeżdża przez miasto ruchem tranzytowym. Wśród tych samochodów ok. 16 tys. porusza się przez centrum miasta. W 2020 r. na 1000 mieszkańców Krakowa przypadało 680 pojazdów.

Koordynatorem Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz Dnia bez Samochodu jest Wydział Kształtowania Środowiska UMK, a w organizację wydarzeń podczas kampanii włączyły się m.in.: Wydział ds. Jakości Powietrza, Wydział Gospodarki Komunalnej, Straż Miejska Miasta Krakowa, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne, Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie, Komenda Miejska Policji w Krakowie, Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Krakowie.

tydzień bez samochodu 2021 plakat

pokaż metkę
Autor: EMILIA KRÓL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-21
Data aktualizacji: 2021-09-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat