Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal Równości w Dworku Białoprądnickim

Już dziś, 26 września Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” zaprasza na drugą odsłonę Festiwalu Równości. To wydarzenie poświęcone idei równości pomiędzy mężczyznami i kobietami, wskazywania form pracy na rzecz równości oraz prezentacji działań rozwijających już istniejące kulturowe obszary równości pomiędzy płciami i wspólnotowości.

Fot. materiały prasowe

Festiwal ma przede wszystkim na celu ukazanie pozytywnych idei wzmacniających postawy obywatelskie oraz budowanie świadomości, czym jest równość kobiet i mężczyzn i co realnie oznacza ta idea w naszym życiu.

To kontynuacja pierwszej, pilotażowej, edycji festiwalu z powodzeniem zrealizowanego w czerwcu tego roku. Wówczas panelistami byli m.in.: prof. Fryderyk Zoll, prof. Magdalena Środa (UW), prof. Beata Kowalska (UJ), Nina Gabryś (UMK), prof. Janina Filek (UEK), prof. Mariola Flis (UJ), Ewelina Pytel, prof. Marcin Urbaniak, Karolina Kuszlewicz i Małgorzata Roeske.

Program

  • Panel I

11.00–12.30 „Gdzie jest kobieta?”
panelistki: Agata Diduszko-Zyglewska, Monika Kohut, Beata Kowalska

Panel ma na celu ukazanie sytuacji kobiet we współczesnym społeczeństwie, ich praw, możliwości oraz problemów, z jakimi muszą zmagać się na co dzień. Panel ma z jednej strony zaprezentować aktywistki, działaczki, kobiety realizujące się w przestrzeni społecznej, a z drugiej – pokazać problemy marginalizacji kobiet, spychania ich poza ramy społeczne, deprecjacji roli kobiet w społeczeństwie oraz egzystencjalnego umniejszania.

Poruszane tematy: m.in. marginalizacja kobiet z powodu religii, kryzysu bezdomności czy uchodźstwa.

Prezentacja aktywizmu:
12.40–12.55 – Centrum Praw Kobiet
13.00–13.15 – Dom EQ

  • Panel II

13.30–15.00 „Krzyk kobiet - o co chodzi w tych protestach”
panelistki: Iwona Demko, Sylwia Chutnik

Panel będzie poświęcony rewolucji kobiet, podczas panelu panelistki będą dyskutować o tym, po co nam bunt, co dają protesty i dlaczego prawa kobiet trzeba wykrzyczeć na ulicach? Dyskusja będzie dotyczyła roli artystycznej ekspresji, prowokacji, rozmowy i głosu kobiet. W odniesieniu do współczesnej sytuacji, zaostrzania prawa antyaborcyjnego, czy promocji dziewiętnastowiecznych idei „cnót niewieścich” będziemy rozmawiać o kobiecie i jej byciu w świecie.

Prezentacja aktywizmu:
15.15–15.30 – Widzialna Ręka
15.30–15.45 – Centrum Wielokulturowe
16.00 – Performance

  • Panel III

16.30–18.00 „Moja siostra kura”
paneliści: Marcin Urbaniak, Dariusz Gzyra, Małgorzata Szadkowska – Compassion (CIWF) Polska, Sabina Sosin – Otwarte Klatki Kraków

Podczas panelu będzie toczyła się dyskusja na rzecz praw wszystkich istot żyjących. Będziemy chcieli pokazać, jak szowinizm gatunkowy wynika z szowinizmu i nierówności relacji międzyludzkich. W debacie o równości kwestia zwierząt bardzo często jest marginalizowana i a tymczasem temat równości gatunkowej wyznacza standardy rozwoju moralnego i społecznego współczesnego świata.

Prezentacja aktywizmu:
18.15 – 18.30 Anonymus for voicless
18.30 – 18.45 Przyjaciele konia Petrusa

Prowadzenie paneli: prof. UJ Joanna Hańderek

Więcej informacji tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-17
Data aktualizacji: 2021-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź