Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021

Zapraszamy na Festiwal Wielokulturowy – Nowi Krakowianie 2021, wydarzenie łączące ludzi różnych narodowości, kultur i religii, mieszkających w Krakowie. Festiwal rozpoczął się 23 września i potrwa do 3 października. W ramach Festiwalu odbywają się spotkania, prelekcje, koncerty, warsztaty kulinarne, językowe, muzyczne i taneczne, a także spacery tematyczne, konkursy i akcje społeczne.

Fot. materiały prasowe

Kraków, jako miejsce od lat otwarte na przybyszów z innych krajów, na nowe kultury i tradycje, budujące swój kulturalny potencjał w oparciu o dziedzictwo przyjezdnych, jest najczęściej wybieranym przez obcokrajowców do studiowania, pracy i życia miastem w Polsce.

Wiele zawdzięczamy obcokrajowcom, którzy zdecydowali się osiąść w Krakowie, aby tworzyć, pracować czy studiować. Przeprowadzając się tutaj z innych stron świata, nowi mieszkańcy zaszczepiają elementy własnych kultur, wzbogacając tym samym lokalne relacje społeczne oraz inspirując i otwierając krakowian na nowe doświadczenia, kultury i tradycje. Kluczem do wykorzystania ogromnego potencjału, jaki stanowi obecność cudzoziemców jest twórcza współpraca polegająca na wzajemnym poznawaniu się, na integracji mieszkańców, środowisk twórczych i grup miejskich oraz na budowaniu wspólnej tożsamości – tożsamości mieszkańców Krakowa.

Stowarzyszenie Willa Decjusza zaprasza wszystkich Krakowian do wspólnego świętowania w ramach Festiwalu Wielokulturowego – Nowi Krakowianie 2021

Wydarzenia realizowane z licznymi partnerami będą się odbywać w różnych punktach na terenie Krakowa, a zaproszeni są na nie wszyscy mieszkańcy. W programie Festiwalu m.in. warsztaty antydyskryminacyjne, spacery z przewodnikiem po Krakowie dla dzieci i dorosłych, ukazujące wielokulturowe oblicze miasta, koncerty, otwarcie wystawy „Między słowami – między narodami” z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa, Okrągły Stół – debata pt. "Wielokulturowość w miastach Europy", warsztaty muzyczne z Wassimem Ibrahimem, warsztaty taneczne Afro Dance, plebiscyt na najlepszą restaurację w Krakowie prowadzoną przez obcokrajowców, wieczorki językowe z native speakerami (język włoski, hiszpański, ukraiński, rosyjski, francuski), warsztaty kulinarne. W czasie Festiwalu będzie miała swój finał akcja „Biblioteka Wielokulturowa”, podczas której zostaną przekazane Bibliotece Kraków książki, podarowane przez Konsulaty, instytucje kultury, wydawnictwa, zasilając i poszerzając biblioteczne zbiory obcojęzyczne oraz z literaturą tłumaczona na język polski.

„Między słowami – między narodami”. Wystawa z okazji 100-lecia urodzin Karla Dedeciusa

 Karl Dedecius – wielki ambasador dialogu kultur Polski i Niemiec  – obchodziłby w tym roku swoje setne urodziny. Instytut Kultury Willa Decjusza postanowił włączyć się w obchody tego jubileuszu, aby uczcić pamięć nie tylko wybitnego tłumacza i wizjonerskiego animatora kultury, ale również inicjatora renowacji zabytkowego pałacu na Woli Justowskiej w Krakowie. To właśnie Karl Dedecius przedstawił w 1991 roku ideę odnowienia Willi Decjusza oraz stworzenia tam „forum humanistów”, będącego ośrodkiem wymiany myśli i poglądów, a także miejscem spotkań różnych kultur, promującym pluralizm oraz tolerancję w życiu publicznym. 

W ramach obchodów Roku Karla Dedeciusa została w Willi Decjusza zaprezentowana wystawa „Karl Dedecius. Między słowami – między narodami”, której uroczysty wernisaż odbył się 24 września o godz. 17.00. 

Otwarcie wystawy uświetni wystąpienie dr Andrzeja Kałuży (Niemiecki Instytut Spraw Polskich w Darmstadt), prezentujące życiorys Karla Dedeciusa, a także prezentacja jubileuszowego albumu „Karl Dedecius. Inter verba – inter gentes”, o którym opowiedzą jego twórcy: dr Ilona Czechowska (Fundacja im. K. Dedeciusa) oraz dr Ernest Kuczyński (Uniwersytet Łódzki). W programie również kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Wystawa


W przypadku pogorszenia się sytuacji epidemiologicznej w Polsce, wydarzenie zostanie zaadaptowane do formatów online lub hybrydowych.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-16
Data aktualizacji: 2021-09-28
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat