Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Niebo nad Krakowem. LGBT mówi” – dronowe pokazy

Projekt Krzysztofa Wodiczki „Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym” to artystyczna próba publicznego oddania głosu osobom ze środowisk LGBT. Pokazy na Rynku Głównym odbędą się dziś.

Fot. materiały prasowe

Maria Anna Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK podkreśla, że o równoprawności osób homoseksualnych w społeczeństwie demokratycznym należy rozmawiać bezpośrednio i znaleźć drogę oraz sposób, które tę rozmowę ułatwią. Trzeba przy tym używać słów uruchamiających wyobraźnię – takich,  które pozwolą wczuć się w sytuację drugiej osoby.

– Istnieją też artystyczne sposoby odwoływania się do wrażliwości społecznej. Taka „technologiczna” forma spotkania z osobą pokrzywdzoną okazuje się drogą skutecznie uruchamiającą wyobraźnię na cudzy los – zauważa Potocka, zapraszając na projekt Krzysztofa Wodiczki „Niebo nad Krakowem. LGBT mówi. Dronowy pokaz na Rynku Głównym”.

Krzysztof Wodiczko wykorzystuje technologię dronów wyposażonych  w pary wyświetlaczy ledowych i głośników megafonowych. Na ekranach widzimy ruchy i wyraz oczu osób filmowanych w trakcie nagrywania ich słów, a głośniki emitują ich wypowiedzi.

– To ważne, bo wyraz oczu uwidocznia, podkreśla i dopowiada to, co wypowiadane. Ekrany stają się oczami, a głośniki ustami mówiących. Drony nabierają cech istot ludzkich – mówi Krzysztof Wodiczko, artysta i teoretyk sztuki, autor obiektów i interwencyjnych projekcji społecznych w przestrzeni publicznej, profesor uczelni artystycznych (Universytet Harwarda, Ecole Nationale Superieure des Beaux-Arts w Paryżu, Massachusetts Institute of Technology), odznaczony medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Organizowane przez MOCAK pokazy na Rynku Głównym odbędą się dziś, 26 września o godz. 20.30, 21.00 i 21.30. Więcej informacji tutaj.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-09
Data aktualizacji: 2021-09-26
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat