Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Narodowe Centrum Nauki obchodziło 10-lecie swojej działalności

10 września Narodowe Centrum Nauki świętowało 10-lecie swojej działalności. W ciągu ponad dekady ogłosiło 200 konkursów i przyznało ponad 23 tys. grantów. Jubileusz NCN jest więc świętem nauki oraz badaczy z całego kraju. Wieczorem z okazji jubileuszu na czerwono została podświetlona kładka o. Bernatka.

Narodowe Centrum Nauki zostało powołane do wspierania działalności naukowej w zakresie badań podstawowych, czyli takich, których celem jest zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów, bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne. Misją NCN jest podniesienie jakości i efektywności badań oraz działanie na rzecz wzrostu znaczenia polskiej nauki na arenie międzynarodowej.

Uroczysta inauguracja działalności NCN odbyła się 4 marca 2011 r. Kilkanaście dni później ogłosiło swoje pierwsze cztery konkursy.

NCN regularnie ogłasza konkursy na projekty badawcze, stypendia doktorskie i staże podoktorskie. Wraz z niemieckim Towarzystwem Maxa Plancka prowadzi program DIOSCURI mający na celu tworzenie Centrów Doskonałości Naukowej w Polsce. NCN jest również koordynatorem programów CHANSE i QuantERA, realizowanych we współpracy z innymi europejskimi instytucjami finansującymi badania naukowe dzięki wykorzystaniu środków Unii Europejskiej z programu Horyzont 2020, a także operatorem obszaru „Badania” w zakresie badań podstawowych finansowanego z funduszy EOG i funduszy norweskich.

W konkursach NCN mogą brać udział badacze niezależnie od wieku i stażu oraz ośrodka, w którym pracują. W ciągu ponad dekady NCN ogłosiło 200 konkursów, przyznało ponad 23 tys. grantów i przekazało w ręce naukowców prawie 11 mld zł. Przyznane przez NCN granty umożliwiły im  zrealizowanie ambitnych projektów i pojedynczych działań naukowych. Z przykładami projektów zrealizowanych dzięki grantom NCN można się zapoznać w publikacji jubileuszowej.

Obchody jubileuszu

10 września w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbyła się konferencja, w czasie której uczestnicy rozmawiali o nauce w czasie pandemii oraz polityce otwartego dostępu – Open Access. Osobną częścią wydarzenia były prezentacje laureatów konkursów NCN. Opowiadali oni o zrealizowanych projektach i możliwościach, jakie dały im otrzymane granty.

Wieczorem z okazji jubileuszu kładka o. Bernatka została podświetlona na czerwono. Szczegółowy program obchodów znajduje się na stronie ncn.gov.pl.

Obchody 10-lecia NCN były transmitowane na żywo na stronie internetowej NCN, na profilu na Facebooku oraz kanale YouTube. Podczas konferencji uruchomiona została także specjalna aplikacja, która umożliwiła komentowanie i zadawanie pytań.

10 lat NCN

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-08
Data aktualizacji: 2021-09-11
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat