Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Siła fotografii w NCK. World Press Photo i nie tylko!

We wrześniu i październiku w galeriach NCK można obejrzeć pięć ważnych wystaw. Odległy Madagaskar w obiektywie Reginy Lipeckiej i kulturę bliskich nam Łemków utrwaloną przez Zbigniewa Podsiadłę. Ponadto, już po raz czwarty zaprezentowane zostały najlepsze fotografie prasowe ostatniego roku, czyli World Press Photo. Dodajmy jeszcze do tego zestawu wystawę zdjęć Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem” i tematyczną wystawę Krakowskiego Klubu Fotograficznego. Wszystkie te ekspozycje prezentowane są w ramach wydarzenia „Siła fotografii”.

Fot. Zbigniew Podsiadło „Łemkowyna” / materiały prasowe NCK

World Press Photo 2021

Najlepsze fotografie prasowe świata po raz kolejny można zobaczyć w Białej Galerii NCK. Na 64. edycję World Press Photo napłynęło przeszło 74 tysiące zdjęć nadesłanych przez ponad 4 tysiące fotografów ze 130 krajów. Wśród laureatów konkursu znaleźli się Polacy – Karolina Jonderko, Natalia Kepesz i Tomasz Markowski.

Zdjęciem roku została fotografia duńskiego fotografa Madsa Nissena „Pierwszy uścisk”. 85-letnia pacjentka domu opieki w Sao Paulo – Rosa Luzia Lunardi przytula się do pielęgniarki Adriany Silva da Costa Souza. To pierwszy uścisk od pięciu miesięcy – ze względu na pandemię COVID-19 kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do niezbędnego minimum.

Dla mnie jest to historia nadziei i miłości w najtrudniejszych czasach. Kiedy dowiedziałem się o pogłębiającym się w Brazylii kryzysie, związanym z negującą powagę sytuacji postawą prezydenta Bolsonaro poczułem, że trzeba działać – Mads Nissen.

Wystawa czynna do 5 października.

64. edycja World Press Photo

Regina Lipecka „Madagaskar – wyspy wyobraźni”

Wyprawa na Madagaskar od dziecka była jej marzeniem, choć wydawała się równie nierealna jak lot na Księżyc. A jednak stało się inaczej. Lata później Regina Lipecka z aparatem fotograficznym w dłoni stanęła na wyspie na końcu świata. Dziś tak opisuje swoje wrażenia z tamtej wyprawy: „Na Madagaskarze miałam wrażenie, że jestem częścią obrazu. Ze wszystkich stron otaczały mnie niezwykłe kolory. Mogłam postawić stopę na Nosy Iranja, Nosy Be, Nosy Komba, Sainte Marie, w miejscach, w które dawniej jedynie wpatrywałam się na mapie.”

Wystawa czynna do 30 września.

Zbigniew Podsiadło „Łemkowyna”

Zbigniew Podsiadło – wielokrotny laureat najważniejszych polskich i zagranicznych konkursów i wystaw fotograficznych, przeniesie nas w świat kultury i tradycji Łemków. Jego zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat tych terenów, a jednocześnie zwracają uwagę na ciężką dolę mieszkających tam ludzi. 

Wystawa czynna do 31 października.

Paolo Prando „Pięćdziesiąt lat z obiektywem”

Paolo Prando spędził ostatnie pięćdziesiąt lat z aparatem fotograficznym w dłoni. Wystawa fotografii podzielona została tematycznie i obejmuje jego długą artystyczną drogę. Zobaczymy pierwsze czarno-białe zdjęcia, migawki z życia, ważne wydarzenie historyczne i sportowe, podróżnicze spostrzeżenia, reportaż z safari, a także portrety i fotografię podwodną. Wybór prac zamyka wyjątkowy portret Marii Teresy, żony i muzy autora, towarzyszki przygód i modelki.

Wystawa czynna do 26 września.

Krakowski Klub Fotograficzny „Popatrz w górę”

„Siła fotografii 2021” to także plenerowa wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego, zlokalizowana w wyjątkowej przestrzeni – na Rynku NCK, czyli w zrewitalizowanym otoczeniu za budynkiem Centrum. „Popatrz w górę” to zbiór 30. prac fotografów, którzy uporczywie kierowali obiektywy swoich aparatów w stronę nieba, szukając tam ciekawego ułożenia obłoków, obserwując z dołu korony drzew, wyszukując architektonicznych detali, patrząc na ozdobne dachówki lub wśród liści drzew wypatrując ukrywających się zwierząt.

Wystawa czynna do 17 października.

siŁa fotografii 2021--krakowski klub fotograficzny-monika_stachnik_czapla.jpg
Wystawy fotograficzne w NCK Monika Stachnik-Czapla
siŁa fotografii 2021--krakowski klub ftograficzny--jan_zych.jpg
Wystawy fotograficzne w NCK Jan Zych
siŁa fotografii 2021--regina lipecka.jpg
Wystawy fotograficzne w NCK Regina Lipecka
siŁa fotografii 2021--Łemkowyna-zbigniew podsiadło.jpg
Wystawy fotograficzne w NCK Zbigniew Podsiadło
world press photo_ralph pace.jpg
Wystawy fotograficzne w NCK Ralph Pace
siŁa fotografii 2021--krakowski klub fotograficzny-monika_stachnik_czapla.jpg
siŁa fotografii 2021--krakowski klub ftograficzny--jan_zych.jpg
siŁa fotografii 2021--regina lipecka.jpg
siŁa fotografii 2021--Łemkowyna-zbigniew podsiadło.jpg
world press photo_ralph pace.jpg
pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-02
Data aktualizacji: 2021-09-18
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat