Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kraków szczepi przeciw COVID-19 w szkołach

Aby wspomóc akcję szczepień przeciw COVID-19 wśród uczniów powyżej 12. roku życia, władze Krakowa podjęły decyzję o utworzeniu Mobilnych Zespołów Szczepiących, kierowanych wyłącznie do szczepień w szkołach. Pierwsi uczniowie w szkołach zostali zaszczepieni 16 września.

Fot. Gustavo Fring / pexels

Do udziału w tej formie szczepień zdeklarowało się 18 placówek szkolnych. Dyrekcja pięciu szkół zdecydowała, że będzie szczepić uczniów w placówkach, natomiast pozostałe szkoły w powszechnym punkcie szczepień lub w miejscu i terminie ustalonym z Miejskim Centrum Opieki. Szczepienia potrwają do końca miesiąca.

Szczepienia dzieci i młodzieży odbywają się wyłącznie preparatami dopuszczonymi dla tej grupy wiekowej, tj. firmy Pfizer oraz Moderna. Dorośli mogą zaszczepić się także preparatem jednodawkowym Johnson & Johnson. Decyzję o rodzaju podawanej szczepionki podejmować będzie lekarz, w tym po konsultacji z rodzicem. Podczas szczepienia konieczne jest posiadanie przez dziecko zgody rodzica na szczepienie.

W skład każdego Mobilnego Zespołu Szczepień wchodzi lekarz, który przeprowadzi kwalifikacje do szczepienia.

W sprawną realizację transportu zespołów szczepiących angażują się miejskie spółki, które udostępniają swoje tabory samochodowe. Dodatkowo w wyjątkowych sytuacjach, gdy na terenie szkoły realizacja szczepień nie jest możliwa lub znacznie utrudniona, MCO może zadysponować autobus MPK, w którym będą mogły zostać przeprowadzone szczepienia lub który przewiezie uczniów, ich opiekunów oraz przedstawicieli szkoły do punktów szczepień powszechnych.

W Krakowie na 44,5 tysięcy dzieci w wieku 12–18 lat, blisko 22 tysiące jest już zaszczepionych. To około 50 proc. w tej grupie wiekowej.

 

Wsparcie miasta dla procesu szczepień w szkołach jest elementem systemowych działań, których efekt może zapewnić normalne funkcjonowanie placówek oświatowych, tym bardziej w sytuacji spodziewanej kolejnej fali zachorowań. Szczepienia przeciw COVID-19 są najskuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania i szansą na funkcjonowanie szkół w trybie stacjonarnym.

Od 2 września działa także specjalna infolinia dla krakowskich szkół w sprawie szczepień dzieci i młodzieży.

O szczepienia dzieci przeciw COVID-19 apelował także prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

pokaż metkę
Autor: EMILIA KRÓL
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-09-03
Data aktualizacji: 2021-10-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź