Komunikacja rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowa organizacja ruchu od września

W ramach działań usprawniających płynność przejazdu komunikacji miejskiej w centrum miasta, od września wprowadzone zostają zmiany w organizacji ruchu na ulicy Długiej, Grzegórzeckiej oraz północnej części mostu Grunwaldzkiego.

Fot. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie

Od 1 września, na ul. Długiej, na odcinku od ul. Szlak do ul. Słowiańskiej, czyli w miejscu, w którym dochodzi do największej liczby zatrzymań komunikacji miejskiej, spowodowanych nieprawidłowo zaparkowanymi pojazdami, wprowadzona została strefa ograniczonego ruchu.

Upoważnienia do wjazdu do strefy ograniczonego ruchu:

  • mieszkańcy z abonamentem postojowym typu K do sektora A1, A2, A3, A4
  • w godz. 18.00–10.00 i 13.00–14.00 wyłącznie dla i na czas wykonywania czynności ładunkowych oraz obsługi technicznej
  • rowery, dorożki konne, korpus konsularny, korpus dyplomatyczny, taksówki, poczta, UTO, hulajnogi elektryczne
  • służby specjalne, służby miejskie, oznakowana pomoc medyczna
  • dojeżdżający na teren posesji, garażu lub wykupionego miejsca zastrzeżonego
  • komunikacja miejska, motocykle
  • z zezwoleniem zarządu drogi.

Nowa organizacja ruchu w znacznym stopniu poprawi punktualność i płynność ruchu komunikacji zbiorowej. Działania te wpisują się w podjętą w 2019 r. przez Radę Miasta Krakowa uchwałę w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie zapewnienia przejezdności dla tramwajów.

Zmiany wprowadzone zostaną również na ul. Grzegórzeckiej, na odcinku od al. Daszyńskiego do ul Rzeźniczej. W związku z powrotem do nauki stacjonarnej lub hybrydowej w szkołach i uczelniach oraz przewidywanym znacznym wzrostem natężenia ruchu, na tym odcinku ulicy przywrócona zostanie organizacja ruchu, która funkcjonowała przed wdrożeniem czasowych rozwiązań – wprowadzonych na czas obostrzeń pandemicznych. Od 15 września ruch samochodowy zostanie oddzielony od torowiska i przeniesiony na pas ruchu, w miejsce obecnie funkcjonującej czasowej drogi dla rowerów.

Pas dla rowerów na ulicy Grzegórzeckiej był z założenia rozwiązaniem tymczasowym, zrealizowanym w czasie pandemii, gdy znacząco zmniejszona została częstotliwość kursowania tramwajów. Po wzmocnieniu komunikacji zbiorowej na ul. Grzegórzeckiej, zwiększona zostanie częstotliwość kursowania tramwajów, m.in. w związku z przywróceniem nauki stacjonarnej. Ścieżka rowerowa powróci na ulicę Grzegórzecką za rok lub dwa, po powstaniu przystanku kolejowego Kraków Grzegórzki i wprowadzeniu nowej organizacji ruchu w tamtym rejonie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami władz miasta, zmianą organizacji ruchu zostanie objęty również most Grunwaldzki. W północnej części mostu dla ruchu samochodowego przywrócone zostaną dwa pasy w kierunku Centrum Kongresowego ICE Kraków. O tych zmianach można przeczytać tutaj.

 

pokaż metkę
Autor: KAMIL POPIELA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-19
Data aktualizacji: 2021-09-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź