Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

5. rocznica śmierci kard. Franciszka Macharskiego

2 sierpnia minęła piąta rocznica śmierci kardynała Franciszka Macharskiego – wieloletniego metropolity krakowskiego, laureata srebrnego medalu „Cracoviae Merenti”.

Fot. Wiesław Majka / krakow.pl
Wiesław Majka / krakow.pl

Franciszek Macharski urodził się 20 maja 1927 r. w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 kwietnia 1950 r. w bazylice św. Franciszka z Asyżu w Krakowie z rąk kardynała Adama Sapiehy. Rok później ukończył wydział teologiczny Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W roku 1979 r. zastąpił Karola Wojtyłę, który został wybrany papieżem, na stanowisku metropolity krakowskiego. Przez wiele lat był wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski oraz przewodniczącym Komisji ds. Nauki Katolickiej oraz ds. Apostolstwa Świeckich.

Przeszedł na emeryturę w 2005 r. Od tego czasu mieszkał w sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie. W grudniu 2011 r. po upadku w swym mieszkaniu kard. Macharski trafił do szpitala i przeszedł kilkutygodniowe leczenie i rehabilitację.

Kardynał Franciszek Macharski otrzymał wiele odznaczeń, w tym: Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski, Wielki Krzyż Zasługi z Gwiazdą Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec oraz Order Oficera Legii Honorowej. Otrzymał również odznakę „Honoris Gratia”, przyznawaną zarządzeniem prezydenta Krakowa oraz srebrny medal „Cracoviae Merenti”.

Wieloletni metropolita krakowski zmarł 2 sierpnia 2016 r. w Krakowie w wieku 89 lat. Został pochowany w krypcie biskupów krakowskich pod konfesją św. Stanisława w Katedrze na Wawelu.

 

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-08-02
Data aktualizacji: 2021-08-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat