Za nami patriotyczna lekcja śpiewania
„Kadrówka 1914” – to tytuł 77. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbyła się w czwartek, 5 sierpnia na Małym Rynku. Podczas koncertu zabrzmiały pieśni związane z rocznicą wymarszu I Kompanii Kadrowej. Wydarzenie odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym.
Lekcja Śpiewania była też okazją, aby przyjąć jednodawkową szczepionkę firmy Johnson&Johnson. W czasie koncertu, obok sceny, na chcących się zaszczepić czekał specjalny autobus z obsługą medyczną.
– Tradycyjnie wraz z początkiem sierpnia do Krakowa zawitała „Kadrówka”, która 6 sierpnia wyruszy z Oleandrów do Kielc, tak, jak to miało miejsce w pamiętnym 1914 roku. Bój o niepodległość rozpoczęli ludzie zapatrzeni w komendanta Józefa Piłsudskiego, młodzi, pełni nadziei i wiary, że kresem walki będzie upragniona wolna Polska. Ich wysiłki nie poszły na marne i w 1918 roku Polska znów pojawiła się na mapach świata. Świętujemy wspólnie odzyskanie przez Polskę niepodległości. Zapraszam serdecznie do wspólnego śpiewania! – mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.
W tym roku Lekcja odbyła się w ścisłym reżimie sanitarnym. Widownia została odseparowana płotkami od reszty Małego Rynku. Śpiewniki były rozłożone na krzesłach. W tym roku nie przewidziano namiotów ze śpiewnikami. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny był na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.
Organizatorami koncertu piosenek legionowych na Małym Rynku są Biblioteka Polskiej Piosenki i Miasto Kraków.
O Krakowskiej Lekcji Śpiewania
Krakowska Lekcja Śpiewania to przewrotna forma koncertu, polegająca na tym, że to nie artyści, ale właśnie publiczność jest głównym wykonawcą. Związany od początku krakowski teatr Loch Camelot wspiera i pomaga w śpiewaniu, podając odpowiednią tonację i linię melodyczną.
Rozdawane śpiewniki stanowią swoistą „pomoc naukową”, z której, jak ze „ściągi”, korzystają krakowianie i turyści. Do tej pory rozdano około 500 tys. bezpłatnych śpiewników, z których wyśpiewało ich treść blisko pół miliona ludzi.
Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.
Biblioteka Polskiej Piosenki to autoryzowane źródło informacji dotyczących polskiej pieśni i piosenki. BPP realizuje wiele projektów edukacyjnych, kulturalnych oraz społecznych, dalece wykraczających poza działalność zwykłej biblioteki. Więcej informacji na stronie internetowej bibliotekapiosenki.pl.