Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolejne linie rekreacyjne do małopolskich atrakcji

W sobotę na małopolskie drogi wyjechały autobusy dwóch nowych linii rekreacyjnych – LR6 i LR9, dzięki którym łatwo dotrzemy do wyjątkowych zabytków: zamku w Tenczynie oraz klasztoru karmelitów w Czernej.

rekreacja w lesie
Fot. pixabay.com

Nowe linie pojadą na trasach:

  • LR6„Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – Krzeszowice, Tenczynek, Rudno – „Rudno Zamek”. Wariant trasy: „Bronowice Małe” – rondo Ofiar Katynia, „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, Tenczynek, Rudno – „Rudno Zamek”.
    • Autobusy zatrzymają się na przystankach: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” i „Rudno Zamek” (oraz dodatkowo „Bronowice Małe”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia” na trasie wariantowej). Przystanek początkowy będzie się znajdował w pobliżu stacji Krzeszowice, na dworcu autobusowym.
  • LR9 „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – Krzeszowice, Czerna – „Czerna Las”. Wariant trasy: „Bronowice Małe” – rondo Ofiar Katynia, „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, Czerna – „Czerna Las”.
    • Autobusy zatrzymają się na przystankach: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy”, „Czerna Klasztor”, „Czerna Las” (oraz dodatkowo „Bronowice Małe”, „Bronowice SKA”, „Rondo Ofiar Katynia” na trasie wariantowej). Przystanek początkowy będzie się znajdował w pobliżu stacji Krzeszowice, na dworcu autobusowym.

Linie LR6 i LR9 będą kursować w soboty i dni świąteczne, w godzinach 8.00–19.00, co około 60 minut. Rozkład jazdy zostanie dostosowany do godzin przyjazdów i odjazdów pociągów spółki Polregio, łączących Kraków i Krzeszowice. Na trasach wariantowych będzie realizowany każdego dnia jeden kurs dojazdowy: „Bronowice Małe” – „Rudno Zamek”/„Czerna Las”, w godzinach porannych oraz jeden kurs zjazdowy, relacji „Rudno Zamek”/„Czerna Las” – „Bronowice Małe”, w godzinach wieczornych.

Kursowanie linii będzie odbywać się w zależności od prognozy pogody, jak w przypadku innych linii sezonowych i rekreacyjnych. W każdy czwartek będzie publikowany komunikat informujący o tym, czy w dany weekend zostaną one uruchomione.

Posiadacze biletów okresowych Komunikacji Miejskiej w Krakowie na dowolną strefę biletową oraz osoby uprawnione do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w Krakowie, będą mogli bez dodatkowych opłat podróżować pociągami spółki Polregio na trasie „Kraków Główny” – „Krzeszowice” (w obu kierunkach) w dniach kursowania linii. Pasażerowie będą również mogli jeździć na obu liniach na podstawie biletów ważnych w pociągach spółki Polregio:

  • okresowych, na trasach pomiędzy dowolną stacją (przystankiem), mającą w nazwie „Kraków” (w tym „Kraków Business Park”) a inną stacją (przystankiem) oraz pomiędzy stacją (przystankiem) „Zabierzów” lub „Rudawa” a inną stacją (przystankiem), o ile na tych trasach jest obsługiwana stacja „Krzeszowice”
  • strefowych – czasowych lub liniowych, ważnych na trasach podanych wyżej
  • jednorazowych, na przejazd w jedną stronę lub „tam i z powrotem” na trasach takich, jak w biletach okresowych

Nowe linie rekreacyjne umożliwią dotarcie do przepięknie położonych zabytków, związanych z historią rodu Tęczyńskich herbu Topór. Linią LR6 dojedziemy pod gniazdo rodowe Tęczyńskich – malownicze ruiny zamku Tenczyn, wybudowane na wzniesieniu Garbu Tenczyńskiego. Z kolei linia LR9 poprowadzi w górę doliny Eliaszówki, do ufundowanego przez Agnieszkę z Tęczyńskich Firlejową, zabytkowego klasztoru karmelitów bosych w Czernej. Do kompleksu klasztornego należy również muzeum i Diabelski Most. Zabytek położony jest w rezerwacie przyrody Dolina Eliaszówki – części Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie.

Linia LR6: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Rudno Zamek”

 

nowe linie rekreacyjne 1

 

Linia LR9: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Czerna Las”

 

nowe linie rekreacyjne 2

 

Linie LR6 i LR9: „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Rudno Zamek” i „Krzeszowice Dworzec Autobusowy” – „Czerna Las”

 

nowe linie rekreacyjne 3

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-31
Data aktualizacji: 2021-07-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat