Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

#hulajZgłową i dbaj o innych!

Ruszyła akcja społeczna #hulajZgłową, która ma uwrażliwić osoby zdrowe na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, w tym niesłyszących, niewidomych, niepełnosprawnych ruchowo, a także osób starszych i dzieci. Motywem przewodnim jest zainicjowanie zmian negatywnych zachowań użytkowników hulajnóg elektrycznych, niewłaściwe parkowanie oraz niebezpieczne poruszanie się w pieszych ciągach komunikacyjnych.

#hulajzgłową
materiały prasowe

Według danych szacunkowych polskie chodniki przemierza ok. 20 tys. hulajnóg elektrycznych mających zdolność do poruszania się z prędkością nawet 25 km/h. Wraz ze wzrostem popularności tego środka transportu, lawinowo rośnie liczba kolizji i wypadków z ich udziałem. Najczęstsze powody to: lekkomyślność, prędkość i brawura. Z kolei źle zaparkowana hulajnoga może być nie tylko przeszkodą dla pieszych, ale wielkim zagrożeniem dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie niewidzących lub niedowidzących oraz poruszających się na wózkach.

Wystarczy sekunda myślenia, a jej brak to dla niepełnosprawnych pobyt w szpitalu, długa rekonwalescencja i trauma powodującą lęk przed samodzielnym poruszaniem się w przestrzeni publicznej.

26 lipca odbyło się wydarzenie online pod hasłem#hulajZgłową, poświęcone bezpiecznemu i rozważnemu korzystaniu z tego środka transportu.

Gośćmi w studiu były osoby z niepełnosprawnościami, eksperci od ruchu drogowego, ubezpieczeń oraz pasjonaci hulajnóg.

Celem spotkania było dotarcie do najliczniejszej grupy użytkowników – młodzieży oraz szerokiego grona osób z niepełnosprawnościami, a celem kampanii #hulajZgłową będzie wzrost świadomości, że żyjemy we wspólnocie, że otaczająca nas przestrzeń ma służyć wszystkim w sposób bezpieczny, otwarty i przyjazny.

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Patrycja Piekoszewska
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-21
Data aktualizacji: 2021-08-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat