Komunikacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Dzisiaj 78. rocznica pacyfikacji Woli Justowskiej

W tym roku przypada 78. rocznica pacyfikacji na Woli Justowskiej, która miała miejsce podczas II wojny światowej. Uroczystości upamiętniające tragiczną śmierć 24 osób odbędą się w dzisiaj na Łące Męczeństwa przy ul. 28 Lipca 1943 r.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

Uroczystości rozpoczną się o godz. 17.00 przy pomniku zamordowanych Polaków. O godz. 17.15 złożone zostaną kwiaty, a o godz. 18.00 rozpocznie się msza w kościele NMP Królowej Polski przy al. Panieńskich Skał.

W nocy z 28 na 29 lipca 1943 roku Niemcy, pod dowództwem Eduarda Schuberta, otoczyli Wolę Justowską a także Bielany, Chełm, Olszanicę, Zakamycze, Przegorzały i część Zwierzyńca. Rano, między godziną 5.00 a 6.00, przystąpili do rewizji poszczególnych domów, z których wcześniej wywleczono wszystkich mieszkańców. Podczas rewizji na Woli Justowskiej, w mieszkaniu Ludmiły Korybutowej znaleziono ukrytą pod podłogą drukarnię, skąd wychodziły pierwsze numery konspiracyjnego „Dziennika Polskiego”.

Mieszkańców zgromadzono na łące przy dzisiejszej ul. 28 lipca 1943 r. Na miejscu rozstrzelano 21 osób. Ich zwłoki zakopano w dole. Dwie kolejne osoby zginęły w więzieniu na Montelupich, a jedna w KL Auschwitz-Birkenau. Po wojnie szczątki pomordowanych ekshumowano i pochowano w zbiorowej mogile na cmentarzu Salwatorskim.

Na miejscu zbrodni postawiono pomnik z wyrytymi na nim 24 nazwiskami zamordowanych.

Uroczystość organizuje Rada i Zarząd Dzielnicy VII Zwierzyniec.

pokaż metkę
Autor: Joanna Dubiel
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-21
Data aktualizacji: 2021-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat