Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Dwór z aksamitu i pereł”, czyli wyjątkowy pokaz mody na Wawelu

Jak noszono się na dworze? Co było trendy? W czym gustowały Panie, a w czym Panowie? Pokaz odbył się w sobotę, 24 lipca, na dziedzińcu arkadowym na Zamku Królewskim na Wawelu. 

Fot. Nomina Rosae
Nomina Rosae

Uczestnicy zobaczyli rekonstrukcje renesansowych kreacji dworskich z kręgu dworu Jagiellonów, a także dworów zagranicznych, które wywierały wpływ na wygląd ubiorów elit w dawnej Polsce.

Strojom, przygotowanym w pracowni Fundacji Nomina Rosae i prezentowanym przez tancerki Teatru Tańca Terpsychora oraz aktorki Teatru Nomina Rosae, towarzyszył profesjonalny komentarz. Można było usłyszeć fragmenty ze źródeł historycznych i literackich utworów z XVI w odnoszące się do mody. Zabrzmiała również muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari.

Autorką projektów ubiorów oraz koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda – historyk, kostiumolog, kostiumograf. Studiowała na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na Uniwersytecie w Orleanie we Francji. Rekonstruowane przez nią kostiumy weszły do stałych ekspozycji muzeów polskich i słowackich. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i początek XX w. Jest także autorką książki „Splendide vestitus. O znaczeniu ubiorów na królewskim dworze Jagiellonów w latach 1447–1572”, (Kraków 2012).

Więcej szczegółów tutaj

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marta Műller-Reczek
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-21
Data aktualizacji: 2021-07-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat