Kultura rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Muzeum Krakowa zaprasza dziś na wyjątkowe spacery

Muzeum Krakowa zaprasza dziś turystów i mieszkańców na wyjątkowe spacery! Sprawdźcie jak miło spędzić sobotni dzień!

Fot. Magiczny Kraków

Meandry Prądników – spacer

  • 10 lipca, godz. 11.00
  • Dworek Białoprądnicki, ul. Papiernicza 2

Muzeum Krakowa zaprasza na spacer towarzyszący wystawie „Muzeum po sąsiedzku. Prądnik Biały”. Spacer poprowadzi Zofia Ozaist-Zgodzińska.

Kraków leży nie tylko nad Wisłą. Jakie znaczenie dla naszego miasta ma rzeka Prądnik? Podczas spaceru przyjrzymy się tym walorom okolicy, które opiewali pierwsi polscy humaniści, wizytował Stanisław August Poniatowski i które docenili też XIX-wieczni lekarze. Przyjrzymy się zachowanym świadkom historii, od pierwszych wzmianek w dokumentach o „wsi Prądnik z karczmą” i wiejskiej rezydencji biskupów krakowskich aż do przestrzeni współczesnych wydarzeń artystycznych. Odkryjemy malowniczą, historyczną zabudowę dawnych przedmieść i letnich domów podmiejskich tak, aby nasza wycieczka posłużyła jako inspiracja do chodzenia własnymi ścieżkami po historycznych i zielonych zakamarkach tych wciąż niedocenianych dzielnic Krakowa.

W celu zapisania się na wydarzenie zapraszamy do kontaktu z Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, e–mail: info@muzeumkrakowa.pl.

Wokół Pałacu Krzysztofory – spacer miejski

  • 10 lipca, godz. 11.00
  • Miejsce zbiórki: Pałac Krzysztofory

Wokół Krzysztoforów znajduje się wiele ciekawych budowli, będących niemymi obserwatorami wydarzeń świadczących o bogatej historii tego miejsca. W samym pałacu w 1809 r. mieściła się główna kwatera księcia Józefa Poniatowskiego, naczelnego wodza Księstwa Warszawskiego, a na pobliskim placu Szczepańskim odbywały musztrę oddziały Gwardii Narodowej. Jacek Kluszewski w sąsiadującym z Krzysztoforami Pałacu Spiskim otworzył pierwszą stałą krakowską scenę teatralną, którą z czasem przeniósł na pobliską ul. Jagiellońską. W tym miejscu obecnie mieści się Teatr Stary. Z kolei w Hotelu Saskim, przy ul. Sławkowskiej, odbywały się liczne koncerty i bale, jak również wybory pierwszego prezydenta Krakowa doby autonomii galicyjskiej, które wygrał Józef Dietl.

Chętnych zapraszamy do obowiązkowej rezerwacji miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających, tel. 12 426 50 60, e-mail: info@muzeumkrakowa.pl.
Bilety na spacer można nabyć wcześniej w kasie w Wieży Ratuszowej.

Mityczne bóstwa w domowym zaciszu

  • 10 lipca, godz. 14.00
  • Kamienica Hipolitów, pl. Mariacki 3

Jakie znaczenie ma postać Amora podtrzymującego tarczę zegara? Dlaczego na cukierniczce umieszczono postać Posejdona? Jakie inne antyczne bóstwa i starożytni bohaterowie ukryli się w krakowskiej kamienicy oraz dlaczego te, a nie inne wątki mitologiczne fascynowały ówczesnych użytkowników tak ozdobionych przedmiotów? Na te pytania będzie można znaleźć odpowiedź w czasie oprowadzania po ekspozycji stałej w Kamienicy Hipolitów.

Spotkanie pozwoli na jedyny w swoim rodzaju, bezpośredni kontakt z przedmiotem, da możliwość dokładnego przyjrzenia się jego detalom, często niedostrzegalnym w trakcie zwykłej wizyty w muzeum. 

Zapisy: Centrum Obsługi Zwiedzających: Rynek Główny 1, 31–042 Kraków, tel. 12 426 50 60, info@muzeumkrakowa.pl lub bezpośrednio poprzez e–mail: hipolitow@muzeumkrakowa.pl.

„Stylowa Nowa Huta” z perspektywy stylowej mieszkanki – spacer dla młodzieży i dorosłych

  • 10 lipca, godz. 14.30
  • Miejsce zbiórki: Muzeum Nowej Huty, os. Centrum E 1

Szara rzeczywistość? To określenie stosowane często w stosunku do okresu PRL-u z pewnością trudno odnieść do ubioru. Zapraszamy na wyjątkowy – bo prowadzony przez mieszkankę Nowej Huty – spacer śladem mody w Nowej Hucie w latach 70. i 80. XX w. W trakcie spaceru uczestnicy dowiedzą się m.in. jak ubierali się nowohucianie w ostatnich dekadach PRL-u i jakie sklepy związane z modą i ubiorem znajdowały się w dzielnicy. Poznacie też ówczesną (a może ponadczasową?) receptę na bycie modnym i stylowym.

Udział w zajęciach realizowanych w ramach programu jest odpłatny: 10zł od osoby.

Sprzedaż biletów na spacer odbywa się online przez stronę www.bilety.mhk.pl. 
Zakup biletów uznawany jest za równoznaczny z rezerwacją.

Więcej informacji na stronie Muzeum Krakowa.

 

 

 

 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Anna Duda
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-07-05
Data aktualizacji: 2021-07-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź