Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Pozbądź się nietypowych odpadów

Oddaj, wymień nie wyrzucaj!

Odpady to w wielu światowych metropoliach spore wyzwanie. Ogromna ich ilość i różnorodność powoduje, że utrzymanie czystości oraz efektywna gospodarka odpadami to jedno z ważniejszych zadań miejskich spółek. Ogólnoświatowy trend zmierza w kierunku maksymalnego wykorzystania powstałych w miastach odpadów poprzez ich przetworzenie do postaci surowców i odzysk. 

Wyzwaniem dla mieszkańców może być pozbycie się w bezpieczny sposób nietypowych odpadów komunalnych takich, jak: płyty CD, drobna elektronika, zużyte baterie i żarówki. Wszystkie tego typu odpady można pozostawić w Krakowskich EKO-PUDEŁKACH, zlokalizowanych m.in. w pobliżu centrów handlowych. Dodatkowo, zużyte igły, ampułko-strzykawki i przeterminowane lekarstwa można oddać do specjalistycznego pojazdu MPO Sp. z o.o., który będzie stał przy EKO-PUDEŁKACH w określonych dniach. Punkty odbioru wraz z harmonogramem są dostępne tutaj.

W Krakowie pracuje także specjalna Elektrobrygada, która odbiera większe elektroodpady spod drzwi. Dzięki tej usłudze w łatwy sposób można oddać np. stary telewizor, zepsutą pralkę czy lodówkę. 

Dla osób, które chcą oddać wielkogabarytowe odpady pod blokiem wymyślono usługę Krakowska EKO-PAKA. To duży kontener wyposażony w specjalne drzwi, umożliwiające wygodne włożenie odpadów takich, jak: meble, deski do prasowania, suszarki na pranie, drzwi, dywany, wykładziny. Jest on ustawiany na 24 godziny w miejscu i terminie ustalonym z zarządcą nieruchomości, a następnie wywożony przez specjalistyczny pojazd. Co ważne usługa nie wymaga ponoszenia żadnych dodatkowych opłat, ponieważ jest realizowana w ramach Systemu Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.

Dużo mniejszym, ale istotnym problemem pozostają tekstylia. W Krakowie nie trzeba szukać specjalnych miejsc, aby zrobić porządki i oddać zbędną odzież, obuwie, pościel, zasłony, itp., osobom, które będą wdzięczne za takie wsparcie. Można zadzwonić do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie, które wraz z małopolskim oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża realizuje program 100 procent korzyści

Przy tej okazji przypominamy, że od 2019 roku w Krakowie obowiązują nowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Podlegają im odpady z tworzyw sztucznych, szkła, papieru oraz metali.

Wszystkich, którzy mają wątpliwości, jak właściwie segregować odpady zachęcamy do zapoznania się z krótkim, przejrzystym przewodnikiem tutaj.

Więcej na ten temat tutaj.

 

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-06-24
Data aktualizacji: 2021-07-14
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat