Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Z wizytą w szkole aspirantów

Radni z dwóch Komisji Edukacji oraz Praworządności spotkali się podczas wyjazdowego posiedzenia w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie na os. Zgody 18. Radni mieli okazję zapoznać się działalnością szkoły oraz zobaczyć modernizowany budynek na os. Zgody 13, przejęty na potrzeby edukacji pożarniczej.

Fot. Magdalena Bartlewicz
Magdalena Bartlewicz

Budynek został przejęty w zarząd w 2012 r., a w 2014. r w trwałe użytkowanie. Wcześniej mieściła się w nim szkoła podstawowa, a następnie gimnazjum. Prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2018 r. Po zakończeniu przebudowy mają tu powstać pracownie: informatyczno-lingwistyczna, armatury gaśniczej i środków ochrony indywidualnej, mechaniki, taktyki działań ratowniczych, taktyki zwalczania pożarów, ratownictwa medycznego, profilaktyki, fizykochemii spalania i środków gaśniczych, sprzętu silnikowego i ratownictwa technicznego oraz ratownictwa chemiczno-ekologicznego. Niestety, do tego, by młodzi adepci pożarnictwa mogli odbywać zajęcia praktyczne i teoretyczne w nowoczesnych pracowniach brakuje 6,5 mln zł na dokończenie inwestycji.

Szkoła z osiedla Zgody jest ewenementem na skalę kraju, gdyż posiada szkolną jednostkę ratowniczo-gaśniczą, która zabezpiecza rejon Nowej Huty, czyli 125 tys. mieszkańców. Kadeci po 6-miesięcznym przeszkoleniu wsiadają do wozów bojowych i dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, oczywiście pod okiem doświadczonych dowódców. - Żeby wykształcić doskonałego ratownika i strażaka, nie wystarcza to zaplecze, które mamy do dyspozycji obecnie. Prawie milionowe miasto powinno wspierać ratowników i strażaków z tak elitarnej szkoły - mówił bryg. Rafał Czaja, Zastępca Komendanta SA PSP w Krakowie.

Agata Tatara, przewodnicząca Komisji Edukacji oraz Krzysztof Sułowski, przewodniczący Komisji Praworządności zapewnili, że Komisje wnioskować będą o zabezpieczenie w budżecie miasta środków na dokończenie tej ważnej dla bezpieczeństwa krakowian inwestycji.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-06-23
Data aktualizacji: 2021-06-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat