Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Synoptycy ostrzegają przed burzami z gradem

Przed nami kolejne burzowe dni w Krakowie. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzegają przed burzami z gradem.

Fot. Tanya Gorelova / Pexels
Tanya Gorelova / Pexels

Wedle prognoz, nad Krakowem i powiatem krakowskim mogą wystąpią burze, którym miejscami będą towarzyszyć nawalne opady deszczu. Miejscami grad.

Burze mogą powodować zakłócenia w pracy urządzeń elektrycznych, zagrożenie pożarowe, uszkodzenia drzewostanu, utrudnienia komunikacyjne, lokalne zalania, a tym samym stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego.

Wtorkowa burza w Krakowie

Opad, który zanotowano w Krakowie 22 czerwca miał charakter zjawiska ekstremalnego, którego częstotliwość występowania szacuje się raz na 265 lat. Wysokość wtorkowego opadu osiągnęła aż 54 mm podczas 60 minut (54 litry/m2), co oznacza, że w tym czasie na Kraków spadła taka ilość wody, jak przez ostatnie dwa miesiące. Takie parametry kwalifikują wspomniany deszcz jako nawalny szóstego stopnia wg skali Chomicza. Należy mieć na uwadze, że tego rodzaju zjawiskom towarzyszy zwykle silny wiatr, powodujący nagromadzenie liści i gałęzi na ulicach, co z kolei wpływa na utratę drożności kratek i wpustów ulicznych.

Efektem gwałtownej burzy były powalone drzewa, zalane torowiska i drogi, brak energii elektrycznej. Strażacy interweniowali ponad 350 razy.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-22
Data aktualizacji: 2021-06-25
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat