Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku 2020 – znamy nominowanych!

W tym roku po raz trzeci zostanie przyznana nagroda „Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku”. Najmłodsze z wyróżnień Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie na stałe wpisało się w program wydarzenia. Z kilkudziesięciu propozycji organizatorzy FMF wybrali jedenaście, które zostaną poddane głosowaniu jury składającego się z dziennikarzy, krytyków i blogerów z branż filmowej, muzycznej i gamingowej. Wyniki zostaną ogłoszone 28 sierpnia w trakcie gali „FMF w trzech sezonach”.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

Zamknięci w czterech ścianach kultywowaliśmy naszą miłość do małego ekranu. W ciągu ostatniego roku powstały setki nowych produkcji platform streamingowych i VOD. Seriale i gry wideo pozwoliły nam się przenieść do innych światów na całe dni, tygodnie, a nawet miesiące. Nie zapomnieliśmy również o filmach, choć okazji do tego, by wyjść do kina, nie było zbyt wielu.

– Mamy nadzieję, że ustanowione przez nas wyróżnienie będzie ważnym narzędziem budowania szacunku i uznania dla kompozytorów tworzących muzykę na potrzeby polskiej kinematografii. Nagroda jest przede wszystkim bardzo ważna na naszym rodzimym rynku. Do tej pory otrzymali ją Bartosz Chajdecki, autor soundtracku do serialu fabularnego „Kruk. Szepty słychać po zmroku” w 2019 roku, oraz Leszek Możdżer za muzykę do filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza” w 2020 roku – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

Hanię Rani została nominowana za magicznie delikatną oprawę dokumentu „xABo: Ksiądz Boniecki”, podglądającego księdza Adama Bonieckiego w jego sytuacjach zawodowych. Fabularyzowany, ale oparty na faktach, wstrząsający film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” muzycznie wzbogaciły „nerwowe” partie Colina Stetsona i Sarah Neufeld. Dramat „Szarlatan”, opowiadający historię zielarza Jana Mikoláška, nabrał z kolei wyjątkowego klimatu dzięki Antoniemu Komasie-Łazarkiewiczowi i Mary Komasie.

Gangsterskie szeregi międzywojennej Warszawy infiltrowaliśmy u boku Atanasa Valkova, którego muzyka wzbogaciła serial „Król”. Prawo pięści obowiązuje również w grze „Cyberpunk 2077” – immersyjny elektroniczny soundtrack do życia w futurystycznym Night City stworzyli Marcin Przybyłowicz, Piotr T. Adamczyk i Paul Leonard-Morgan. Po drugiej stronie barykady stoi tytułowa bohaterka serialu „Chyłka”, której perypetie w eklektyczny sposób opisał pierwszy laureat nagrody Bartosz Chajdecki. Do nagrody nominowaliśmy również subtelnie przeplatający się z dźwiękami otoczenia soundtrack Michała Jacaszka do politycznej rozgrywki w „Sali samobójców. Hejterze”.

W czasie lockdownu zmagaliśmy się z obawami o przyszłość, ale też dokuczała nam… monotonia kwarantanny. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu decydowaliśmy się na przyspieszenie tętna. „W lesie dziś nie zaśnie nikt” to klasyczny slasher stworzony wedle prawideł gatunku. W tej formule znakomicie odnalazł się muzycznie Jimek. Gra „Carrion” to z kolei „odwrócony horror”, w którym wcielamy się w rolę potwora. Trzymającą w napięciu muzykę do produkcji Phobia Game Studio stworzył Cris Velasco. Fabularną grę „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”, wampiryczny kryminał w alternatywnej rzeczywistości, zilustrowała przepięknie Resina. Mocna ścieżka Łukasza Targosza wsparła natomiast narrację serialu „W głębi lasu”.

Zwycięską ścieżkę wybierze ponad pięćdziesięcioosobowe jury składające się z dziennikarzy, krytyków i komentatorów z branż filmowej, muzycznej i gamingowej. Nagroda za najlepszą Polską Ścieżkę Dźwiękową Roku zostanie wręczona 28 sierpnia w trakcie gali „FMF w trzech sezonach”, która odbędzie się w ramach wydarzenia Kraków Culture Summer.

Pełna lista nominowanych:

 • Bartosz Chajdecki za serial „Chyłka”
 • Michał Jacaszek za film „Sala samobójców. Hejter”
 • Jimek za film „W lesie dziś nie zaśnie nikt”
 • Antoni Komasa-Łazarkiewicz i Mary Komasa za film „Szarlatan”
 • Marcin Przybyłowicz, P.T. Adamczyk i Paul Leonard-Morgan za grę „Cyberpunk 2077”
 • Hania Rani za film „xABo: Ksiądz Boniecki”
 • Resina za grę „Vampire: The Masquerade – Shadows of New York”
 • Colin Stetson & Sarah Neufeld za film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”
 • Łukasz Targosz za serial „W głębi lasu”
 • Atanas Valkov za serial „Król”
 • Cris Velasco za grę „Carrion”

Od piątku, 18 czerwca udział w głosowaniu mogą wciąż też fani FMF. Wystarczy zagłosować – klikając tutaj. Razem możemy zdecydować o nagrodzie publiczności!


14. FMF odbędzie się 27 i 28 sierpnia w parku im. Henryka Jordana w Krakowie. Pełny program festiwalu dostępny na www.fmf.fm.

Na FMF zapraszają Miasto Kraków, KBF oraz RMF Classic.

Informacje o biletach już wkrótce!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-17
Data aktualizacji: 2021-06-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat