Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Ruszył Cracow Art Week „Krakers”

W dniach 13-20 czerwca odbywa się jubileuszowa odsłona Cracow Art Week „Krakers”. W tym roku mija 10 lat od I edycji wydarzenia – początkowo odbywającego się w formie weekendowej, by ostatecznie rozrosnąć się do formatu krakowskiego tygodnia sztuki, aktywnie angażującego kilkuset artystów, galerzystów i kuratorów. Program wypełniony jest wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami.

W programie głównym uczestniczą zarówno galerie z wieloletnią tradycją, jak i efemeryczne project rooms: łącznie ponad 50 lokalizacji, a pośród nich laureaci sekcji „Laboratorium”, wspierającej początkujących twórców i kolektywy. Co roku organizatorzy odkrywają przed publicznością nowe przestrzenie prezentujące sztukę współczesną: od regularnie działających galerii, poprzez pracownie artystyczne, aż do strychów czy mieszkań.

Wzorem zeszłorocznej edycji, Krakers wychodzi również z instalacją w przestrzeń publiczną – 13 czerwca w parku przy śluzie na Dąbiu nastąpiło oficjalnie odsłonięcie pracy Szymona Kobylarza „Pitagoras ratujący drzewo”.

Za blisko 30 wydarzeń programu partnerskiego odpowiada natomiast Wydział Sztuki w Mieście 9.0 Uniwersytetu Pedagogicznego. Jedną z części wspólnych programów głównego oraz partnerskiego, organizowaną we współpracy z Cricoteką oraz Lotnym Domem Wydawniczym, będzie wystawa zbiorowa „Niezrealizowane projekty ostatniej dekady 2010-2020”, której kuratorami są Łukasz Surowiec oraz Marta Romankiv. Przybierze ona formę tymczasowego warsztatu wydawniczego.

Nie zabraknie również propozycji zebranych w programie towarzyszącym, obejmującym między innymi warsztaty, spotkania z artystami czy specjalnie opracowane trasy szlakiem krakowskich galerii i dzielnic. Norman Leto pokaże swój dzień pracy, komentując powstające na bieżąco dzieło w ramach tegorocznego Artist Talk. W panelu dyskusyjnym w Międzynarodowym Centrum Kultury wezmą natomiast udział przedstawiciele środowiska akademickiego, w tym rektor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Ponad 40 wydarzeń przygotowanych we współpracy z czołowymi instytucjami dedykowanymi sztukom wizualnym to doskonała okazja, by po okresie zawieszenia wrócić do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym miasta.

Z powodzeniem rozwijana jest także sekcja Fringe, zrzeszająca zarówno zupełnie świeże, eksperymentalne inicjatywy, jak i nowe projekty artystów i kuratorów od lat aktywnych w środowisku.

Program główny

Program towarzyszący

(NO) HOPE – to przewrotne hasło stanowi motyw przewodni tegorocznego Krakersa. Temat sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających. Solarpunkowe wizje przyszłości czy nasilający się ruch preppersów – w którą stronę bardziej przechyla się wskazówka? Futurystyczne wizje zagłady, dystopia, czarne scenariusze czy projekty ratunkowe? „No future” czy „Yes we can”? A może „Make the planet great again”? Pytamy jak w tej sytuacji widziany jest człowiek – czy analizujemy siebie przez pryzmat destrukcji czy kreacji (środowiska, swojego życia, ciała, relacji, zasobów, dziedzictwa kulturowego)? A w końcu – czy sztuka daje nadzieję?


Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) HOPE jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Organizatorzy: Fundacja Wschód Sztuki, Miasto Kraków

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-11
Data aktualizacji: 2021-06-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat