Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rusza projekt „WYŁAZimy w Hucie”

Muzeum Nowej Huty rozpoczyna projekt „WYŁAZimy w Hucie”, obejmujący przygotowanie wykazu zachowanych w dzielnicy wyłazów schronowych – z uwzględnieniem ich lokalizacji, dokumentacji fotograficznej i stanu zachowania.

Fot. Muzeum Krakowa / materiały prasowe
Muzeum Krakowa / materiały prasowe

W latach 50. XX wieku w związku z zimnowojennym zagrożeniem władze PRL przystąpiły do budowy schronów przeciwlotniczych na terenie kraju. W Nowej Hucie zbudowano ponad 250 tego typu budowli. Ich częściami składowymi były także wyjścia ewakuacyjne z szybami wyłazowymi zakończonymi stalowymi lub betonowymi pokrywami, a w późniejszym okresie - konstrukcjami z betonu i siatki.

Te schrony i ich elementy, które przetrwały do dzisiaj, są postrzegane jako tajemnicze, niezwykłe pozostałości po minionej epoce. Intrygują zarówno mieszkańców dzielnicy, jak i turystów. Stanowią ważny obszar działalności Muzeum Nowej Huty i jego filii - Podziemnej Nowej Huty, pozwalający na odkrywanie zimnowojennego dziedzictwa na terenie dzielnicy, prowadzenie badań oraz działań edukacyjnych w tym zakresie.

Muzeum Krakowa zwraca się do mieszkańców, właścicieli i administratorów obiektów i terenów w Nowej Hucie z prośbą o wyrozumiałość i otwartość wobec pracowników muzeum oraz studentów Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy są zaangażowani w prace nad projektem w przestrzeni dzielnicy.

Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Instytutem Historii UJ oraz Małopolskim Stowarzyszeniem Miłośników Historii „Rawelin”.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-06-08
Data aktualizacji: 2021-06-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat