Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Smok kontra smog

Smok Wawelski i Lajkonik w walce o czystsze powietrze 

Na polu walki z zanieczyszczeniem powietrza Kraków odnosi sukcesy: procentuje długoletnia, konsekwentnie realizowana strategia, ograniczająca stosowanie systemów ogrzewania, opartych na paliwach stałych oraz wejście w życie uchwały antysmogowej (1 września 2019 r.) zakazującej spalania paliw stałych.

W najnowszym raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „Roczna ocena jakości powietrza w województwie małopolskim – raport wojewódzki za Rok 2020” w 2020 roku, całkowita emisja pyłu PM10 zmniejszyła się o 57% w porównaniu z rokiem 2019!

Do walki ze smogiem włączają się różne, lokalne środowiska: biznesowe, artystyczne i naukowe. Ciekawą inicjatywą jest stworzenie przy Bulwarze Wołyńskim, w okolicy Zakola Wisły murala, nawiązującego do historii miasta, który ma niezwykłe właściwości: pochłania tyle zanieczyszczeń, ile las o powierzchni 80 m² (ile emituje dziennie 17 samochodów). Malowidło uwiecznia dwie postaci: lajkonika i smoka wawelskiego, bohaterów krakowskich legend. Inicjatorem akcji jest marka Lajkonik. Mural stworzyła ekipa Murale Zooteka oraz artyści Impas i Mehes. Obraz w 2/3 wykonany jest przy użyciu oczyszczających powietrze farb fotokatalicznych Airlite. Podczas zetknięcia się z pokrytą nimi powierzchnią rozkładają się m.in: spaliny samochodowe oraz te pochodzące z kotłów grzewczych.

Więcej informacji tutaj

Mural Smok kontra smog
Źródło: nowymarketing.pl

 

Podobne inicjatywy podejmują także inne, polskie miasta. W Warszawie (przy Rondzie Daszyńskiego) testowany był beton“ pochłaniający smog”. Technologię współtworzyli naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Beton został wykorzystany do budowy chodnika o powierzchni 350 m kw. Po kilku miesiącach testów okazało się, że pochłonął aż 30 proc. stężeń tlenków azotu, czyli głównego składnika smogu komunikacyjnego.

Swoje niezwykłe właściwości beton zawdzięcza fotokatalizie. Zastosowany beton zawiera cement z nanocząsteczkami dwutlenku tytanu. To półprzewodnik, który pod wpływem promieni UV neutralizuje tlenki azotu do związków przyjaznych dla środowiska. Następnie związki te są usuwane z powierzchni betonu razem z opadami atmosferycznymi.

Warszawa jest pionierem w stosowaniu tego rozwiązania w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwszym miastem na świecie, które przetestowało jego skuteczność jest włoskie Bergamo.

Więcej informacji tutaj

pokaż metkę
Autor: Gospodarka komunalna
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-05-31
Data aktualizacji: 2021-05-31
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat