Nasze miasto rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kto stworzy system monitorowania i zużycia energii w Krakowie?

11 podmiotów zainteresowanych jest stworzeniem inteligentnego systemu monitorowania i zużycia energii w Krakowie. W jednostce Klimat-Energia-Gospodarka Wodna rozpoczęły się wstępne konsultacje rynkowe.

Fot. Jan Graczyński

Konsultacje rynkowe poprzedzą ogłoszenie przetargu pod nazwą „Zaprojektowanie i wdrożenie systemu monitorowania zużycia mediów i inteligentnego zarządzania energią w obiektach użyteczności publicznej należących do Gminy Miejskiej Kraków”. Nadzorujący projekt specjaliści KEGW oceniają, że stworzenie pionierskiego na skalę polski systemu monitoringu energii to wyzwanie jakich mało i prawdziwa gratka dla firm projektowych.

Wstępne konsultacje rynkowe pozwolą na zaprezentowanie systemów efektywnego gromadzenia i analizy danych dotyczących zużycia energii w Krakowie. Dzięki rozmowom uda się stworzyć warunki do precyzyjnego oszacowania kosztów oraz okresu wykonania inwestycji, a także poznać potencjał i atrakcyjność systemów.

Wśród ubiegających się o udział w konsultacjach spółki: ABZ Consulting, Atner, Efekt-Automatyka, Mikronika, NMG Innovative Technologies, Procom System, Promar, S2Innovation, Sentinelli, Siemens i Sweco Polska.

Prowadzone konsultacje to kolejny ważny krok do tworzonego w KEGW autorskiego projektu centrum zarządzania energią w gminnych budynkach użyteczności publicznej E-ZEBRA. Jego zadaniem jest monitoring zużycia energii oraz mediów w budynkach w czasie rzeczywistym, a w kolejnym etapie zdalne zarządzanie mediami w mieście. Dotychczas ocenie ogólnotechnicznej powiązanej z wizją lokalną poddano ponad 236 gminnych budynków.

– Powstający system to ważny element działań smart city. Inteligentne miasto powinno nie tylko monitorować, ale też zarządzać swoimi budynkami za pomocą technologii na miarę XXI wieku – mówi Agata Prokop, kierownik ds. nowych technologii w KEGW.

Wstępne konsultacje rynkowe zakończą się w piątek, 28 maja.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-19
Data aktualizacji: 2021-05-23
Powrót

Zobacz także

Znajdź