Start rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Porozumienie państw UE o zwiększeniu celu redukcji emisji

Na początku maja 2021 r. ambasadorowie państw Unii Europejskiej przyjęli porozumienie zakładające zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc. do 2030 r. (w porównaniu z poziomem z 1990 roku). Wyznacza ono jednocześnie jako priorytetowy cel ograniczenie emisji, a nie jej pochłanianie. Porozumienie zostało wcześniej osiągnięte przez prezydencję portugalską i Parlament Europejski.

Fot. Bogusław Świerzowski/krakow.pl

Ambasadorzy państw UE ustanowili także nowe ciało doradcze: Europejską Naukową Radę Doradczą ds. Zmian Klimatu, w której pracach uczestniczyć będzie 15 ekspertów naukowych różnych narodowości (nie więcej niż dwóch posiadających obywatelstwo tego samego państwa). Rada będzie zajmować się doradztwem naukowym i sprawozdawczością na temat celów klimatycznych i międzynarodowymi zobowiązaniami UE w ramach porozumienia paryskiego.

Porozumienie zakłada, że Komisja Europejska zaproponuje pośredni cel klimatyczny na 2040 r. oraz opublikuje przewidywany budżet Unii w zakresie redukcji gazów cieplarnianych na lata 2030–2050 wraz z podstawową metodologią.

Budżet w tym znaczeniu oznacza orientacyjną, całkowitą wielkość emisji netto gazów cieplarnianych, które mają zostać wyemitowane w tym okresie bez narażania zobowiązań Unii wynikających z porozumienia paryskiego. Więcej informacji tutaj.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Monika Jagiełło
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-13
Data aktualizacji: 2022-03-24
Powrót

Zobacz także

Znajdź