Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Co młodzież wie o niepodległej Polsce?

10 maja odbył się finał konkursu historycznego „Czy znasz Kraków”, patronatem honorowym to wydarzenie objęła Rada Miasta Krakowa.

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl
Bogusław Świerzowski / krakow.pl

Tematem przewodnim tegorocznej odsłony był: „Kraków na drodze ku Niepodległej”. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali uczniowie szkół ponadpodstawowych z Krakowa i Małopolski. Przyjmowano zgłoszenia zarówno uczestników indywidualnych, jak i trzyosobowych drużyn. Finał odbył się w sali Miedzianej Pałacu Krzysztofory. Laureaci w poprzednich latach gościli na sesji RMK w czerwcu.

Konkurs „Czy znasz Kraków?” to najstarszy i najbardziej prestiżowy konkurs wiedzy historycznej o Krakowie. Został zapoczątkowany w 1961 r. z inicjatywy Wydziału Kultury i Sztuki Miejskiej Rady Narodowej, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Redakcji „Echa Krakowa” i Młodzieżowego Domu Kultury (obecnego Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana). W 1966 r. Leszek Ludwikowski, dyrektor ds. naukowych Muzeum Historycznego, zainicjował konkurs historyczny w cyklu początkowo czteroletnim, potem trzyletnim, obejmujący Kraków prehistoryczny i średniowieczny, Kraków renesansowy i barokowy oraz Kraków XVIII - XX-wieczny. Konkurs ten był adresowany do młodzieży szkół średnich, czyli liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych z Krakowa i województwa krakowskiego. Do 1997 r. patronat nad konkursem sprawował Prezydent Miasta Krakowa, a od 1997 r. patronat nad konkursem objęła Rada Miasta Krakowa. W latach 1999-2013 do konkursu została włączona młodzież z nowo powstałych gimnazjów. Wśród znanych laureatów konkursu znajduje się założyciel i wieloletni dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury, prof. Jacek Purchla czy dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa – Michał Niezabitowski.

pokaż metkę
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-05-07
Data aktualizacji: 2021-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat