Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Premiera „Wujaszka Wani” w Teatrze Ludowy

15 i 16 maja w Teatrze Ludowy miała miejsce premiera on-line „Wujaszka Wani” Antoniego Czechowa w reż. Małgorzaty Bogajewskiej. Cała złożoność psychologiczna bohaterów „Wujaszka Wani”, ich rozterki i tęsknoty, są podobne do dylematów współczesnego człowieka, który nagle stanął w obliczu wyborów ostatecznych i został zmuszony do postawienia fundamentalnych pytań.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Sztukę przygotowaną przez Teatr Ludowy można było zobaczyć 15 maja na platformie PLAY KRAKÓW, a w czerwcu, jeśli pozwolą na to rządowe wytyczne, na Scenie Pod Ratuszem.

– Pytania o sens życia w świetle podjętych niegdyś decyzji, o zasadność wyborów, które prowadzą nas na trudne ścieżki losu, o prawo do szczęścia, miłości i nieskrępowanego życia kiedyś mogły nam się wydawać jedynie romantyczne, odległe, typowe dla bohaterów literackich. Jednak dziś, w roku 2021, kto z nas nie miał podobnych refleksji? Przecież, podobnie jak bohaterowie Czechowa, obserwujemy, jak dewaluują się dawne wartości, kruszeją systemy, a na naszych oczach rozpada się świat, który znamy. Ale nie tylko się rozpada, sami wciąż „odkładamy go na później”, jak spełnienie, nadzieje, życie – tak spektakl przybliża Teatr Ludowy.

Sztukę Czechowa w tłumaczeniu Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej wyreżyserowała Małgorzata Bogajewska. Scenografię opracowała Anna Maria Karczmarska, a muzykę Bartłomiej Woźniak. Inspicjent, sufler – Manuela Nowicka.

W roli emerytowanego profesora Aleksandra Seriebriakowa zobaczymy Kajetana Wolniewicza. Jego żonę, Helenę, gra Roksana Lewak. W córkę z pierwszego małżeństwa – Sonię wciela się Maja Pankiewicz. A w matkę pierwszej żony profesora Barbara Szałapak. W spektaklu zobaczymy także: Piotra Pilitowskiego (w roli Iwana Wojnickiego), Piotra Franasowicza (Michaił Astrow), Tadeusza Łomnickiego (Ilja Tielegin), Piotra Piechę, Polę Galicę-Galoch, Gabrielę Sarbiewską i – gościnnie – Jadwigę Lesiak.

Premiera on-line odbyła się 15 i 16 maja na miejskiej platformie VOD PLAY KRAKÓW. Jeśli rządowe wytyczne umożliwią otwarcie teatrów dla publiczności, wówczas na Scenie Pod Ratuszem przy Rynku Głównym 1 spektakl będzie można obejrzeć 5 czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej Teatru Ludowego.

pokaż metkę
Autor: ANNA LATOCHA
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-06
Data aktualizacji: 2021-05-17
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat