Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Mieszkanie na start” – 31 maja rusza nabór wniosków!

31 maja rozpocznie się rekrutacja do mieszkań powstających w Krakowie w ramach rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego. Składający się z dwóch etapów nabór będzie polegał na przyznaniu punktów za spełnianie kryteriów społecznych oraz sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej.

Fot. PFR Nieruchomości SA
PFR Nieruchomości SA

Nabór

Nabór potrwa do 20 czerwca. W tym czasie wszyscy zainteresowani zamieszkaniem na osiedlu powstającym przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej w Krakowie będą mogli złożyć wniosek.

Każdy wnioskujący będzie musiał także w ciągu 60 dni od daty złożenia wniosku dostarczyć niezbędne dokumenty, które potwierdzą deklarowane w nim informacje np. oświadczenie o rozliczaniu się z podatku dochodowego na terenie Krakowa czy oświadczenie o posiadaniu książeczki mieszkaniowej wydanej przed 23 października 1990 r.

Wnioski o najem mieszkania będzie można składać za pośrednictwem strony internetowej www.krakow.mdr.pl.

– Cena zakupu metra kwadratowego mieszkania w Krakowie jest bardzo wysoka, a to oznacza że wiele osób oraz rodzin nie może pozwolić sobie na własne mieszkanie. Nasza oferta skierowana jest właśnie do nich. Proponujemy długoterminowy, stabilny najem instytucjonalny bez konieczności zaciągania ogromnego, wieloletniego zobowiązania finansowego. Nie trzeba posiadać zdolności kredytowej, wkładu własnego, ani środków na wykończenie lokalu. Mieszkania przekazujemy najemcom wykończone w  standardzie podstawowym. Wystarczy urządzić kuchnię i wnieść meble, by móc wygodnie mieszkać – podkreśla Krystyna Wąchała-Malik, członek zarządu PFR Nieruchomości SA.

– W ostatnich latach Gmina Miejska Kraków poczyniła duże nakłady na zwiększenie zasobu mieszkaniowego poprzez realizację nowych inwestycji mieszkaniowych. Z punktu widzenia samorządu to bardzo ważne, aby potrzeby mieszkaniowe były zaspokajane na bieżąco. Miasto analizuje także możliwości przyjęcia nowych innowacyjnych rozwiązań w zakresie mieszkalnictwa, które mają się przyczynić do poprawy standardu życia mieszkańców. Realizacja programu „Mieszkanie na start” w Krakowie będzie stanowić uzupełnienie intensywnych działań podejmowanych przez miasto w zakresie mieszkalnictwa, wypełniając lukę pomiędzy budownictwem komercyjnym i komunalnym. W związku z tym zachęcam już teraz osoby zainteresowane naborem do zbierania dokumentów niezbędnych do potwierdzenia kryteriów pierwszeństwa określonych w uchwale Rady Miasta Krakowa i zaznaczam, iż powinny być one przedłożone w formie ich oryginałów lub potwierdzonych notarialnie kopii – wyjaśnia Andrzej Poznański, dyrektor Wydziału Mieszkalnictwa UMK.

Kryteria naboru

Kryteria pierwszeństwa obowiązujące w naborze do mieszkań przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej ustaliła Rada Miasta Krakowa przyjmując uchwałę w tej sprawie. Na dodatkowe punkty będą mogły liczyć mi.in. rodziny z dziećmi, młodzi, którzy nie ukończyli 35 roku życia, absolwenci wyższych uczelni, rozliczający się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorzy oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych. Liczba punktów przyznana wnioskującemu będzie zależała od stopnia, w jakim spełnia przyjęte przez samorząd kryteria.

Za drugą część naboru odpowiada spółka PFR Nieruchomości SA. Polega ona na sprawdzeniu tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto np. pensja z tytułu umowy o pracę, jak również dodatkowe dochody np. świadczenie 500+, na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania. Ponadto każdy potencjalny najemca będzie sprawdzany w BIG InfoMonitor.

Jakie mieszkania?

Osiedle powstające przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej to osiem bloków mieszczących
481 mieszkań. Każdy z budynków posiada cztery kondygnacje naziemne i jedną podziemną, w której znajdują się zamknięte garaże i komórki lokatorskie.

Krakowska inwestycja spółki PFR Nieruchomości SA to oferta skierowana głównie do rodzin, dlatego wśród powstających mieszkań dominują dwu i trzypokojowe, które stanowią ponad 90 proc. wszystkich lokali.

Wysokość czynszu

Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań będzie wynosiła 28,85 zł/m2. Inwestycja przy ul. Anny Szwed-Śniadowskiej zostanie objęta dopłatami do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”. Jest to możliwe dzięki włączeniu się krakowskiego samorządu w proces naboru przyszłych najemców mieszkań. Szacuje się, że wysokość dopłaty dla czteroosobowej rodziny może wynieść nawet 530 złotych miesięcznie.

Szczegóły dotyczące naboru znajdują się na stronie internetowej BIP.

Więcej informacji na temat programu: www.krakow.mdr.pl, www.mplus.pl, www.nieruchomosci.pfr.pl.

pokaż metkę
Autor: Grażyna Rokita
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-05-04
Data aktualizacji: 2021-05-04
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat