Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Rezolucja dla ekologii

Rada Miasta Krakowa podjęła rezolucje zaproponowaną przez klub radnych "Kraków dla Mieszkańców" w sprawie zmian w Krajowym Planie Odbudowy. Zmiany obejmują wiele działań na rzecz poprawy jakości powietrza i ochrony środowiska.

Fot. Pixabay
Pixabay

Radni apelują, by zwiększyć środki na rewitalizację i remediację terenów poprzemysłowych, działania  zwiększające ochronę  różnorodności  biologicznej, odnawialne źródła energii, wsparcie dla  miejskiego i regionalnego transportu szynowego oraz innych form nowoczesnego transportu zbiorowego. Dodatkowo radni zwracają uwagę na brak rozwiązań, które pozwoliłyby na skuteczną i  trwałą redukcję emisji gazów cieplarnianych. Radni zwracają uwagę, w Polsce wciąż wspiera się finansowo instalację nowych kotłów węglowych, a ponadto dofinansowuje się również kotły na pelet.  - W Polsce nie ma ciągle standardów  jakości tego paliwa, ani  środowiskowych norm jego produkcji – czytamy w rezolucji.

- Apelujemy również o zainicjowanie krajowego programu renaturyzacji  i oczyszczania rzek, gdzie  obecnie tylko około 15 proc. jednolitych części wód charakteryzuje się dobrym stanem chemicznym.  Konieczna jest również modyfikacja projektu programu przeciwdziałającego suszom, w którym środek ciężkości należy przenieść z rozbudowy betonowej hydroinfrastruktury na rozwiązania oparte  na  przyrodzie, tj. wykorzystujące nowoczesne wielofunkcyjne zbiorniki wodne oraz odpowiednio zaprojektowane tereny zalewowe, które powinny pełnić też funkcje retencjonowania i oczyszczania wody – czytamy w dalszej części rezolucji.

Rezolucja została przyjęta przez Radę Miasta Krakowa i skierowana do Prezesa Rady Ministrów. Treść rezolucji.

pokaż metkę
Autor: Katarzyna Maleta-Madejska
Osoba publikująca: KATARZYNA MALETA-MADEJSKA
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-30
Data aktualizacji: 2021-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat