Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Jagielloński Panel 2002, czyli unikatowe badanie młodzieży

W kwietniu 2020 r. interdyscyplinarna kadra naukowa Uniwersytetu Jagiellońskiego (m.in. z Instytutu Socjologii, Instytutu Psychologii, Instytutu Pedagogiki, Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej oraz Centrum Ewaluacji i Analiz Polityk Publicznych) rozpoczęła unikatowe w skali kraju badania panelowe z udziałem młodych osób urodzonych w 2002 roku. Projekt ma na celu uruchomienie wieloletniego badania panelowego osób wchodzących w dorosłość. Współorganizatorem Jagiellońskiego Panelu 2002 jest Młody Kraków.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Badaniami objęte zostały krakowskie szkoły ponadpodstawowe, a w szczególności osoby z rocznika 2002, które doświadczyły szczególnych wydarzeń: strajku w 2019, pandemii 2020-2021. Rok 2021 to dla wielu czas zdawania matury i podejmowania decyzji o dalszej edukacji i pracy. Rozpoczęcie projektu w bieżącym roku pozwoli uchwycić sytuację osób wchodzących w dorosłość w okresie pandemii. Podczas kontynuacji badania będzie można porównywać tę sytuację do sytuacji kolejnych grup, np. kiedy pandemia przygaśnie i świat wróci do względnej normalności, więc jest to niepowtarzalny moment na uchwycenie sytuacji obecnych 18-latków.

Zbierane dane będą dotyczyły wybranych aspektów jakości życia, m.in.: aktywności edukacyjnej, aktywności społecznej (m.in. praca społeczna, wolontariat),  aktywności na rynku pracy, oceny stanu zdrowia, samopoczucia, przygotowania do radzenia sobie ze stresem w trudnych sytuacjach (w kontekście zdawania egzaminu dojrzałości), planów kontynuowania nauki, podejmowania pracy zawodowej, wyjazdu z kraju, do innych miejscowości (mobilności przestrzennej), więzi społecznych, etc.

Osoby chętne do udziału prosimy o wypełnienie formularza rejestracyjnego. Każdy uczestnik otrzyma link do ankiety  (pierwsza z początkiem maja, druga w lipcu). Na każdym etapie paneliści mogą wyrazić chęć dalszego uczestnictwa lub też rezygnacji z badania.

Badanie jest realizowane przez,  w ramach projektu Uczelnia Badawcza - Priorytetowego Obszaru Badawczego (Society of the Future), Program Strategiczny Inicjatywa Doskonałości w Uniwersytecie Jagiellońskim.

Więcej informacji na stronie: www.paneluj.uj.edu.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-29
Data aktualizacji: 2021-04-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat