Sport i Zdrowie rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Kraków po raz drugi w programie „Opieka wytchnieniowa”

Rządowy program „Opieka wytchnieniowa” ma na celu odciążenie rodziców i opiekunów w codziennej opiece nad osobami niepełnosprawnymi oraz podniesienie umiejętności i wiedzy w tym zakresie. W tym roku Kraków po raz drugi przystąpił do programu.

Fot. andryreis / freeimages.com
andryreis / freeimages.com

Program Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa" – edycja 2021, finansowany ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, kierowany jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub orzeczeniami równoważnymi.

Celem programu jest odciążenie opiekunów w codziennym zajmowaniu się osobami niepełnosprawnymi, a także podniesienie umiejętności i wiedzy w tym zakresie. Dzięki takiemu wsparciu opiekunowie mają szansę na czas dla siebie, potrzebny na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw.

Opieka wytchnieniowa w Krakowie

W czasie pandemii COVID-19 opiekunowie szczególnie potrzebują chwili wytchnienia od codziennego zajmowania się podopiecznymi, dlatego Gmina Miejska Kraków wnioskowała o środki na realizację programu dla znacznie większej liczby osób niż w ubiegłym roku.

Planowana jest organizacja 14-dniowych turnusów opieki wytchnieniowej dla 105 osób, spełniających warunki uczestnictwa w programie – nabór uczestników zostanie ogłoszony niebawem. Usługi opieki wytchnieniowej w formie pobytu całodobowego realizowane będą w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej.

Warto dodać, że Kraków proponuje mieszkańcom korzystanie z różnych inicjatywy z zakresu opieki wytchnieniowej. Przykładem może być realizowany we współpracy z Fundacją Pełna Życia projekt WSPORNIK – Punkt Wsparcia Opiekunów (dodatkowe informacje tutaj) oraz projekt „Opieka odciążeniowa w miejscu zamieszkania osoby niesamodzielnej oraz wsparcie doradczo informacyjne opiekunów faktycznych osób niesamodzielnych i ich podopiecznych zamieszkałych na terenie Gminy Miejskiej Kraków” – więcej informacji o projekcie można znaleźć pod tym linkiem.

Dodatkowe informacje o działaniach miasta w zakresie programu, a także o innych przedsięwzięciach realizowanych dla mieszkańców z niepełnosprawnościami i ich opiekunów można śledzić na specjalnej odsłonie strony internetowej miasta: Kraków bez barier, a szczegóły dotyczące programu „Opieka wytchnieniowa” – edycja 2021 dostępne są na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-21
Data aktualizacji: 2021-04-21
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat