Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Skutecznie pomagać przedsiębiorcom

O tym, jak Kraków pomaga przedsiębiorcom w trudnym dla nich czasie związanym z epidemią dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Promocji i Turystyki.

Fot. pixabay.com
pixabay.com

- Sytuacja branży turystycznej jest trudna i ciężka w całej Polsce. Przychody w tej branży  w 2020 roku w porównaniu do roku poprzedniego spadły o 47,8 proc. W Krakowie obłożenie miejsc noclegowych z 81 proc. spadło do 19 proc.. 438 przedsiębiorców z branży turystycznej zaniechało swojej działalności, najwięcej w branży transportowej (dane od kwietnia do grudnia 2020 r.) – mówiła do radnych Elżbieta Kantor, dyrektor Wydziału ds. Turystyki UMK. Urząd prowadził i będzie prowadzić akcję „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków”. Do akcji zgłaszają swoje pomysły i inicjatywy lokalni przedsiębiorcy, instytucje, aktywiści, artyści, mieszkańcy Krakowa. Jest to inicjatywa oparta na zasadach partycypacji – skierowana do wszystkich mieszkańców Krakowa, której celem jest wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Na ten cel przeznaczonych zostanie w najbliższym czasie 2 mln zł. Z kolei w 2022 r. 8 mln zł przeznaczone zostanie na kampanię „Małopolska jako cel podróży”, będzie ona w całości finansowana ze środków UE, organizowana we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną. Nasz region promowany będzie w mediach brytyjskich i niemieckich.

Wydział Spraw Administracyjnych UMK już w pierwszych dniach pandemii opracował pakiet działań pomocowych, skierowany do wszystkich przedsiębiorców, z którymi współpracuje. Targowiskom miejskim zaproponowano udzielenie pomocy de minimis, w trzech formach: czasowego obniżenia czynszu, odroczenia terminu płatności oraz rozłożenia płatności na raty. Wydział przygotował też pakiet pomocowy dla przedsiębiorców różnych branż: restauratorów, dorożkarzy, sprzedawców obwarzanków, handlujących pamiątkami, artystów sprzedających prace plastyczne. Zaproponowano im: rozwiązanie umów przed terminem ich wygaśnięcia, sporządzenie aneksów do umów, zmniejszających powierzchnię zajęcia nieruchomości gminnych lub skracających czas jej zajęcia, odstąpienie od zawarcia umów. Zastosowane działania pozwoliły przedsiębiorcom: obniżyć koszty wykonywanej działalności gospodarczej, utrzymać funkcjonowanie firm, uniknąć bankructwa. Wydział Spraw Administracyjnych UMK w 2020 r.  opracował też trzy zarządzania PMK obniżające stawki opłat dla restauratorów, którzy prowadzą ogródki gastronomiczne, akcja będzie kontynuowana również w tym roku.

- 24 marca Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o zwolnieniu przedsiębiorców z opłat za gastronomiczne zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Ponad 1400 przedsiębiorców otrzyma zwrot dokonanej w styczniu wpłaty oraz nie będzie płacić II i III raty opłaty w bieżącym roku. Wartość pomocy udzielonej przedsiębiorcom w ten sposób wyniesie ok. 5 mln zł – mówił podczas posiedzenia Komisji Tomasz Popiołek, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-09
Data aktualizacji: 2021-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat