Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Kolejny przegubowy elektryk wozi pasażerów w Krakowie

8 kwietnia, na linii nr 169 („Zajezdnia Wola Duchacka” – „Górka Narodowa”) zaczął kursować kolejny przegubowy autobus elektryczny. Jest to pojazd, który jest eksploatowany w Krakowie w ramach umowy dzierżawy z firmą Solaris. Przegubowy elektryk jest wyposażony w klimatyzację, monitoring, automat biletowy oraz w platformę ułatwiającą wsiadanie osobom poruszającym się na wózkach.

Fot. materiały MPK Kraków
materiały MPK Kraków

Tym samym MPK SA ma obecnie do dyspozycji już 50 autobusów bezemisyjnych (w tej liczbie jest uwzględniony testowany przez MPK SA w Krakowie autobus Mercedes Benz eCitaro). Większość z nich, bo 26 to autobusy przegubowe.

Rosnąca w Krakowie cały czas liczba autobusów elektrycznych to przede wszystkim efekt realizowanych obecnie dostaw nowych pojazdów z fabryki Solarisa. Z liczącego 50 sztuk kontraktu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, 20 autobusów elektrycznych jest już dostępnych dla pasażerów i kursuje m.in. na linii nr 179 („Os. Kurdwanów” – „Dworzec Główny Zachód”). Dostawa pozostałych 30 powinna się zakończyć do połowy 2021 roku.

Niezależnie od tego krakowski przewoźnik wykorzystuje także inne możliwości na zwiększenie w Krakowie liczby bezemisyjnych autobusów. Takim sposobem są właśnie testy lub dzierżawa elektrycznych pojazdów.

Warto także pamiętać, że w tym roku MPK SA złożyło wniosek do programu Zielony Transport Publiczny o dofinansowanie zakupu kolejnych 40 przegubowych autobusów elektrycznych. Jeżeli zostanie on pozytywnie oceniony to bezemisyjne pojazdy będą stanowić ok. 20 proc. floty krakowskiego przewoźnika.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-07
Data aktualizacji: 2021-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat