Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Lekarze zmęczeni, SOR-y obciążone

Trudna sytuacja kadrowa oraz nadmiernie obciążone szpitalne oddziały ratunkowe. O tym, jak radzą sobie szpitale miejskie w pandemii, rozmawiano podczas posiedzenia Komisji Zdrowia i Uzdrowiskowej.

Fot. Wiesław Majka
Wiesław Majka

Dyrektorzy miejskich szpitali podkreślali trudną sytuację kadrową oraz zmęczenie psychiczne personelu.

- Trzech lekarzy z oddziałów covidowych zachowawczych złożyło wypowiedzenia. Powiedzieli że są wyczerpani psychicznie i mają depresję, nie dadzą rady dłużej pracować. Rozmawiałam z nimi, może uda się ich zatrzymać – mówi Renata Godyń-Swędzioł, dyrektor Szpitala Miejskiego Specjalistycznego im. Gabriela Narutowicza w Krakowie.

- Sytuacja kadrowa jest trudna - potwierdzał Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Żeromskiego. - Moglibyśmy uruchomić dodatkowe łóżka, ale nie mamy na nie obsady – mówił Friediger. - Nadchodzący tydzień będzie najgorszy. To w ubiegły poniedziałek zaczęły się rekordy zachorowań, a do nas dotrą mniej więcej z tygodniowym opóźnieniem. Teraz należy się spodziewać największej fali – dodawał dyrektor Friediger. Zwracał także uwagę, że w szpitalu lekarze zajmują się tylko ciężkimi przypadkami. Lżejsze trafiają do izolatoriów. Ciężkim przypadkom towarzyszy duża ilość zgonów. – Będę się kontaktował z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, z prośbą o wspomożenie psychiczne naszego personelu – mówił Friediger.

Z pomocą przyszła dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia UMK Elżbieta Kois-Żurek, która zaoferowała wsparcie psychologiczne dla lekarzy szpitali miejskich. – Mamy uruchomione takie poradnictwo, możemy was wesprzeć – mówiła.

Dyrektor Jerzy Friediger mówił także o zamkniętym szpitalnym oddziale ratunkowym w Szpitalu Uniwersyteckim, który pełni funkcję szpitala covidowego, zamkniętym szpitalu w Proszowicach oraz o zamkniętym w święta wielkanocne SOR-rze Szpitala im. Ludwika Rydygiera. Zamknięcia SOR-ów mają wpływ na nadmierne obciążenie pozostałych czynnych oddziałów ratunkowych, w tym miejskich szpitali.

Komisja Zdrowia i Uzdrowiskowa podjęła decyzję, że niezwłocznie przygotuje pismo do Wojewody Małopolskiego w sprawie rozwiązania kwestii nadmiernego obciążania szpitali miejskich obowiązkami obsługi doraźnej.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Kubowicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-04-07
Data aktualizacji: 2021-04-07
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat