Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Muzeum AK zaprasza na serię podcastów #AKtywniwsieci

Muzeum Armii Krajowej w Krakowie przygotowało cykl podcastów „Sportowcy w konspiracji”, który opowiada o trzech wybitnych polskich narciarzach: Bronisławie Czechu, Stanisławie Marusarzu i jego siostrze Helenie Marusarzównie.

Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Narodowe Archiwum Cyfrowe

W okresie międzywojennym Bronisław Czech, Stanisław Marusarz i Helena Marusarzówna odnosili wielkie sukcesy w sportach narciarskich. Po wybuchu II wojny światowej zaangażowali się w działania konspiracyjne. W podziemiu pełnili funkcję przewodników na tatrzańskich szlakach i kurierów.

Do ich zadań należało między innymi przeprowadzanie osób przez granicę, a także przekazywanie tajnych przesyłek i wiadomości. W swojej konspiracyjnej działalności wykorzystywali dotychczasowe umiejętności i talent sportowy, a przy tym niejednokrotnie ryzykowali życiem.

Bronisław Czech, patron Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, zginął w obozie koncentracyjnym KL Auschwitz. Stanisław Marusarz aresztowany i skazany na karę śmierci przez Gestapo, zdołał uciec z więzienia przy ul. Montelupich w Krakowie, natomiast siostra Marusarza została rozstrzelana w wieku 23 lat w okolicach Tarnowa.

Podcasty poświęcone tym postaciom dostępne są na platformie edukacyjnej AK-ademia Online, a także w aplikacji Spotify na profilu Radiostacja Muzeum AK.

pokaż metkę
Autor: Anna Latocha
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-04-02
Data aktualizacji: 2021-04-02
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat