Klimat rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Krakowska zieleń pod kontrolą

Zieleń w mieście pełni kluczową rolę w dobie postępujących zmian klimatycznych.  Na przestrzeni kilku ostatnich lat zmieniło się jej postrzeganie - aspekt estetyczny jest dzisiaj mniej istotny. Zarówno przy projektowaniu i planowaniu rewitalizacji, modernizacji jak i tworzeniu nowych terenów zielonych brany jest pod uwagę szereg funkcji ekologicznych, jakie ona pełni - np. retencja wody, łagodzenie zjawiska wyspy ciepła czy akumulacja dwutlenku węgla. Dobór odpowiednich roślin, materiałów przepuszczalnych czy znalezienie rozwiązania pozwalającego na zatrzymanie wód opadowych - to codzienność projektantów Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie. 

Przykład projektu

LIFE URBANGREEN logo

Celem projektu LIFE URBANGREEN jest opracowanie innowacyjnego narzędzia technologicznego,  umożliwiającego sprawniejsze zarządzanie obszarami zieleni miejskiej.  Platforma będzie wykorzystywać dokładne prognozy meteorologiczne, najnowsze dane z monitoringu satelitarnego, a przejazdy pojazdów spalinowych używanych w działaniach związanych z utrzymaniem zieleni zostaną zoptymalizowane. Projekt ma wpłynąć na efektywniejsze gospodarowanie wodą, poprawę kondycji drzew oraz przynieść korzyści ekonomiczne. W Krakowie wyznaczono szereg powierzchni pilotażowych oraz porównawczych, w których projekt będzie realizowany w praktyce. Wyjątkowym miejscem jest park Lotników Polskich, w którym działania prowadzone są w najszerszym zakresie. Obecnie powstaje tam zbiornik wodny, który pomoże w magazynowaniu wody na potrzeby nawadniania terenów zieleni w okresach suszy. Na terenach zielonych zainstalowano również dużą liczbę czujników, które za pośrednictwem internetu przesyłają bieżące dane o zanieczyszczeniu, temperaturze i wilgotności powietrza. Do unikalnych należą czujniki Tree Talker, umożliwiające bezpośrednie monitorowanie konkretnego drzewa. Czujnik zbiera informacje o przyroście na grubość, intensywności przepływu soków, zmianach zachodzących w koronie drzewa, a nawet zmianach położenia drzewa, rejestrowanych przez żyroskop. Wiele danych z czujników, szczególnie dotyczących temperatury i jakości powietrza, będzie ogólnodostępnych w aplikacji i portalu Life Urbangreen. W projekcie szczególną uwagę poświęcono drzewom, które zostały dokładnie zmierzone, włącznie z wykonaniem skanowania laserowego. Badane jest ich zapotrzebowanie na wodę i światło oraz pokrycie liści przez zanieczyszczenia. W projekcie wytypowano 300 takich drzew należących do ośmiu gatunków oraz jeden krzew.

Projekt realizowany jest przez Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie przy ścisłej współpracy z partnerami projektu PROGEA 4D, R3GIS, ANTHEA (Rimini) oraz naukowców z Uniwersytetu w Mediolanie. Działania projektowe prowadzone są równolegle we włoskim mieście Rimini. Przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Unii Europejskiej, przy istotnym dofinasowaniu wkładu własnego z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji na stronie ZZM tutaj a także na stronie projektu tutaj

Aby zobaczyć,  jak działa LIFE URBANGREEN zapraszamy na film (napisy angielskie).  

 

pokaż metkę
Autor: Zarząd Zieleni Miejskiej
Osoba publikująca: Małgorzata Malina
Podmiot publikujący: Wydział Gospodarki Komunalnej
Data publikacji: 2021-03-30
Data aktualizacji: 2021-03-30
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat