Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

15-lecie Teatru Nowego Proxima. Więcej niż scena

Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie obchodzi w tym roku 15-lecie swojego istnienia. W tym czasie grupa przekształciła się w prężną organizację pozarządową, która prowadzi nie tylko Teatr Nowy Proxima w Krakowie, ale realizuje również projekty o charakterze społecznym edukacyjnym i animacyjnym.

Fot. mat. prasowe
mat. prasowe

W ramach projektu „60+ Nowy Wiek Kultury” stowarzyszenie pracuje z małopolskimi seniorami, a długofalowym efektem projektu jest 20 aktywnie działających klubów seniora, które aktywizują osoby starsze. Z kolei inicjatywa „Be brave – młodzi w kulturze” stawia sobie za cel integrację młodzieży wokół wspólnych dla niej spraw, by angażować nastolatków w rozwiązywanie istotnych z ich punktu widzenia problemów. „Laboratorium Nowego Teatru” to projekt, w ramach którego stowarzyszenie wspiera rozwój młodych twórców polskiego teatru, dając im szansę podejmowania eksperymentów artystycznych i konfrontowania się z czołowymi twórcami teatru. W ramach kolejnych „Sezonów sztuki angażującej” przygotowywane są premiery teatralne, poprzez które do dyskusji o ważnych zagadnieniach społecznych zapraszani są widzowie.

W 2020 r., mimo pandemii, Teatr Nowy Proxima podjął się realizacji licznych działań artystycznych, społecznych i animacyjnych. Z seniorami z Bobowej, Ochotnicy Górnej i Laskowej udało się stworzyć trzy radiowe słuchowiska; z młodzieżą z Nowej Wsi, Frydmana i Turzy przygotowano trzy filmy fabularne; z członkami Klubów Seniora z Łapsz Niżnych, Łabowej i Olesna wyprodukowane zostały trzy premiery teatralne. Ponadto, zespół zagrał kilkadziesiąt spektakli teatralnych, organizowane były także debaty, spotkania i warsztaty.

Wspólnie z Fundacją Miasto Literatury w 2021 r. stowarzyszenie wydało „Psi kalendarz literacki. Bezdomniaki z Rytlowa”, gdzie obok portetów bezdomnych psiaków z Rytlowa znajdują się wiersze podarowane przez wybitnych polskich poetów i poetki, m.in. Justynę Bargielską, Urszulę Zajączkowską, Ewę Lipską, Tadeusza Różyckiego, Jakuba Kornhausera i Jacka Podsiadło.

Rok 2021, mimo trwającej pandemii i niezwykle trudnej sytuacji dla kultury, będzie dla Teatru Nowego Proxima rokiem szczególnym, bo jubileuszowym. Za nami pierwsza tegoroczna premiera teatru. „Sex, dragi i apetyt na destrukcje, czyli bardzo intymna biografia Guns N’ Roses” Sławomira Chwastowskiego to spowiedź Stevena Adlera (w tej roli Tomasz Schimscheiner), perkusisty legendarnej grupy Guns N’ Roses”, podczas której muzyk w bezceremonialny sposób rozprawia się z życiem gwiazd amerykańskiej sceny muzycznej. Spędzając czas w Tajlandii na przymusowym detoksie, opowiada o podbojach i przygodach seksualnych frontmena grupy i gitarzysty. W spektaklu w reżyserii Piotra Siekluckiego (wcielającego się również w postać Ozzy’ego Osbourne’a) występują również Joanna Falkowska oraz gość specjalny: Marek Sierocki.

Więcej o planach Teatru Nowego Proxima można przeczytać na stronie: teatrnowy.com.pl.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-26
Data aktualizacji: 2021-03-29
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat