Nasze miasto rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Rodzina 500+”: najprościej złożyć wniosek online

Od 1 lutego Urząd Miasta Krakowa przyjmuje elektroniczne wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego „Rodzina 500+” na kolejny okres świadczeniowy 2021/2022. Do tej pory wpłynęło ich prawie 60 tysięcy. Krakowianie chętnie korzystają z dostępnych kanałów elektronicznych, które okazują się szczególnie wygodne w okresie pandemii. Sprawdź, jak możesz złożyć wniosek bez wychodzenia z domu.

Przypomnijmy, że począwszy od 2021 r. zmieniły się zasady i terminy składania i rozpatrywania wniosków o świadczenie wychowawcze. Obecnie prawo do tego świadczenia ustalane jest, co do zasady, na roczny okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca do 31 maja następnego roku kalendarzowego.

Oznacza to, że najbliższy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+” będzie trwał od 1 czerwca 2021 r. do 31 maja 2022 r. Nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia na nowy okres ruszył już 1 lutego i prowadzony jest w formie elektronicznej za pomocą kilku kanałów.

Jak złożyć wniosek przez internet?

Wniosek bez wychodzenia z domu można złożyć:

  • za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej 25 banków, które dołączyły do programu (zobacz listę banków)
  • w przypadku osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny:
    • za pomocą portalu EMP@TIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (zobacz instrukcję)
    • za pomocą Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS
    • za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP.

Czy będą przyjmowane wnioski papierowe?

Zgodnie z przepisami od 1 kwietnia wniosek o świadczenie wychowawcze będzie można złożyć także drogą tradycyjną (papierową), czyli osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty.

Ze względu na stan epidemii i wstrzymanie bezpośredniej obsługi mieszkańców wniosek będzie można wrzucić do specjalnych skrzynek na urzędową korespondencję, wystawionych we wszystkich lokalizacjach Urzędu Miasta Krakowa.

Papierowe wnioski są wyłożone w siedzibie UMK na ul. Stachowicza 18 oraz na os. Zgody 2. Można je również pobrać ze strony internetowej serwisu sprawyspoleczne.krakow.pl i wydrukować.

Ważne terminy i przydatne narzędzia

Złożenie wniosku w terminie do 30 kwietnia gwarantuje, że ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłata za pierwszy miesiąc nastąpią najpóźniej do 30 czerwca.

Złożenie wniosku w kolejnych miesiącach oznacza, że ustalenie prawa oraz wypłata świadczenia nastąpią w maksymalnym terminie do trzech miesięcy.

Szczegółowe informacje na stronie internetowej sprawyspoleczne.krakow.pl.

W Biuletynie Informacji Publicznej UMK można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się rozpatrywanie wniosku. Aby poznać stan sprawy, wystarczy podać wymagany fragment numeru PESEL osoby wnioskującej i dziecka.

pokaż metkę
Autor: Małgorzata Tabaszewska
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-22
Data aktualizacji: 2021-03-22
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat