Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

„Muzyka dla Ziemi” – minikoncerty z przekazem

Zmiany nie dokonują się z dnia na dzień – aby były trwałe, należy poświęcać im czas i energię, mówić o nich i przekonywać do ich wprowadzania innych ludzi. Wyprodukowany dla platformy PLAY KRAKÓW cykl muzyczny „Muzyka dla Ziemi – minikoncerty z przekazem” to nie tylko akustyczne koncerty zrealizowane w zielonej scenografii z widokiem na Wawel. To również projekt, w którym znani i lubiani artyści opowiadają o tym, jak możemy przekształcać otaczający nas świat dzięki wprowadzeniu drobnych zmian do swojego życia codziennego.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

Pierwszy koncert pojawił się na platformie PLAY KRAKÓW 8 kwietnia, a premierę dwóch kolejnych zaplanowano na 15 i 22 kwietnia. Koncerty będą dostępne wyłącznie online za symboliczną opłatą 10 zł.

Pomysł, by zrealizować cykl uświadamiających koncertów, pojawił się w KBF już kilka miesięcy temu. Projekt ma na celu promowanie ekologicznych postaw z pomocą znanych i zaangażowanych artystów. Organizatorzy chcą pomóc w tworzeniu mody na bycie eko, zachęcać do drobnych zmiany w życiu codziennym, które przysłużą się naturze i środowisku.

– Wiemy, że ten cykl to mały krok w kierunku uświadamiania społeczeństwa w tematach zrównoważonego rozwoju i kropla w morzu potrzeb, ale wierzymy, że od takich małych kroków trzeba właśnie zacząć, by zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom żyło się na tej planecie lepiej. Artyści zapoczątkowali wiele zmian społecznych w ostatnich dziesięcioleciach. Również tym razem ich głos może stać się inspiracją dla nas wszystkich. I na to liczymy! – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektor KBF.

Pierwsza seria kameralnych, akustycznych koncertów została nagrana w foyer Centrum Kongresowego ICE Kraków.

Rozmowy z artystami i koncerty

Do współpracy przy projekcie zaproszono polskich artystów znanych z troski o naszą planetę i propagowania zdrowego trybu życia. Każdy koncert poprzedza prowadzona przez Agnieszkę Szydłowską rozmowa dotycząca ekologicznych rozwiązań, zmian stylu życia i codziennych wyborów.

Od 8 kwietnia dostępny na PLAY KRAKÓW jest kameralny koncert Pawła Domagały, poprzedzony rozmową, w której muzyk wraz z żoną Zuzą Grabowską oraz ekspertem Maciejem Skinderowiczem z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie opowiedzą o tym, ile i jak kupują artyści, gdzie chodzą po warzywa i co z tym wszystkim wspólnego ma… militarna kurtka Pawła z wojny koreańskiej.

15 kwietnia światło dzienne ujrzy koncert Baranovskiego, a w rozmowie artysty z Joanną Kędziołką z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste będzie można poznać jego codziennie praktyki i poszukać odpowiedzi na pytanie, co robić, żeby marnować jak najmniej.

Ostatni z koncertów, na którym wystąpi Skubas, trafi na PLAY KRAKÓW 22 kwietnia. Towarzyszyć mu będzie rozmowa z Maciejem Otrębskim (roslinniejemy.org) dotycząca kuchni wegetariańskiej i jej walorów. Muzyk opowie, co zmieniło się w jego życiu po odstawieniu produktów mięsnych, co mają wspólnego góry z orzeszkami, a także zdradzi, jak się wabi jego pies.

Zgodnie z filozofią zero waste scenografia koncertów została przygotowana z elementów wykorzystywanych przy poprzednich produkcjach KBF – można będzie w niej odnaleźć m.in. kwiaty, które zebrano z przestrzeni biurowych, czy plakaty z innych wydarzeń i festiwali.

Za dobór specjalistów rozmawiających z artystami odpowiada partner merytoryczny cyklu – Open Eyes Economy Summit, który od lat wspiera działania ekologiczne i promuje modę na bycie eko.

Wielbiciele obserwowania wydarzeń kulturalnych zza kulis będą mogli obejrzeć krótki reportaż „Making of” z przygotowań i realizacji koncertów, podczas których zwrócono szczególną uwagę na możliwość zastosowania proekologicznych rozwiązań, m.in. zaplecze produkcyjne wolne od zbędnego plastiku czy kosmetyki do malowania artystów nietestowane na zwierzętach.

– Niezależnie od tego czy mówimy o transformacji energetycznej krakowskiej elektrociepłowni czy o naszych codziennych wyborach konsumenckich, mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość, dlatego PGE Energia Ciepła zdecydowała się wesprzeć projekt „Muzyka dla Ziemi” – powiedział Mariusz Michałek, dyrektor krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła. 

– PGE Energia Ciepła – największy producent ciepła dla Krakowa – oprócz współpracy z instytucjami kultury, rozwija także programy edukacyjne, ponieważ zależy nam, aby odbiorcy ciepła sieciowego byli świadomymi konsumentami – dodaje.

Organizatorami wydarzenia są Miasto Kraków i KBF. Partnerami cyklu są Open Eyes Economy Summit, PGE Energia Ciepła SA i Factory Kraków.

Więcej informacji na Facebooku.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-22
Data aktualizacji: 2021-04-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat