Ekologia rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Najbardziej proekologiczny budynek w Polsce i drugi na świecie – stoi w Krakowie!

Krakowski budynek biurowy „AFI V. Offices” otrzymał najwyższą ocenę certyfikatu BREEAM przyznaną kiedykolwiek w Polsce. Dodatkowo, budynek jest obecnie drugim najbardziej proekologicznym budynkiem biurowym na świecie, ustępując jedynie słynnej londyńskiej siedzibie firmy „Bloomberg”.

Fot. AFI Europe Poland
AFI Europe Poland

Wynik uzyskany przez „AFI V. Offices” plasuje go aktualnie na drugim najwyższym miejscu certyfikacji BREEAM na świecie w kategorii budynków biurowych. Biorąc pod uwagę klasyfikację budynków BREEAM International, jest to najwyżej oceniony budynek biurowy na świecie.

Co wyróżnia budynek „AFI V. Offices”?

Za projekt architektoniczny budynku odpowiada biuro Iliard Architecture & Interior Design. Projektanci zastosowali w nim przyjazne dla środowiska i użytkowników rozwiązania. Należą do nich m.in.:

 • zeroemisyjne systemy dachowe kolektorów słonecznych
 • nowoczesne energooszczędne windy
 • oświetlenie oraz wykończenia powierzchni biur bez zawartości formaldehydu i lotnych związków organicznych
 • zastosowanie czujników CO2 kontrolujących poziom wentylacji w salach konferencyjnych, uruchamiających większą wymianę powietrza w momencie odbywania się spotkania
 • 14 stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych
 • udogodnienia dla rowerzystów – wiata rowerowa, osiem pryszniców, szatnie ze 180 szafkami
 • stacja roweru miejskiego zlokalizowana przy budynku
 • zielone patio z mobilnymi meblami i dostępem do szybkiego Wi-Fi, zachęcające do pracy lub odpoczynku na zewnątrz
 • nieprzesłoniony widok z okien (który nie zmieni się w przyszłości – brak możliwości budowy nowych budynków w pobliżu), pozwalający oczom na odpoczynek poprzez ćwiczenie skupiania wzroku na obiektach znajdujących się w różnych odległościach (tzw. re-focus)
 • wodooszczędny system podlewania zieleni na działce (z automatycznymi czujnikami deszczu i wilgotności oraz podziemnym zbiornikiem na deszczówkę)
 • tereny zielone, które stanowią ok. 42 proc. powierzchni działki (ok. 4110 m2)

afi zieleń

Czym jest certyfikat BREEAM?

Krakowski budynek biurowy „AFI V.Offices” otrzymał prestiżowy certyfikat BREEAM na poziomie Outstanding w fazie realizacji inwestycji i przekazania budynku do użytkowania, zdobywając aż 98,87 proc. To najwyższy wynik w historii systemu certyfikacji operatora „BRE Global” dla inwestycji zlokalizowanej na terenie Polski.

Certyfikacja przeprowadzona została przez niezależną firmę Sweco Polska, która specjalizuje się w usługach dla zrównoważonego budownictwa (w tym m.in. w certyfikacjach ekologicznych BREEAM).

Certyfikat jest systemem oceny na poziomie wielu kryteriów, ukierunkowanym na kwestię zrównoważonego budownictwa. Budynki poddawane ewaluacji muszą spełniać wysokie wymagania, uszeregowane w 10 kategoriach: Zarządzanie, Zdrowie i Samopoczucie, Energia, Transport, Woda, Materiały, Odpady, Ekologia (bioróżnorodność), Zapobieganie zanieczyszczaniu środowiska oraz Innowacje.

Uzyskana ocena procentowa, jak również miejsce w światowych rankingach budynków potwierdzają, że budynek „AFI V. Offices” wypełnił te standardy na najwyższym światowym poziomie.

To nie pierwsze wyróżnienie dla tego budynku. Już wcześniej inwestycji przyznano szereg nagród i certyfikatów, m.in. statuetkę BREEAM Awards 2018 Winner w kategorii Central and Eastern Europe (najbardziej ekologiczny budynek w Europie Środkowo-Wschodniej).

Budynek biurowy „AFI V. Offices” został oddany do użytkowania w 2019 roku.

afi parking

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-19
Data aktualizacji: 2021-04-03
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat