Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

„Filmowy Kraków” nową propozycją na miejskiej platformie VOD

„Kamuflaż”, „Szkoda całkowita”, „Siłaczki” i „Córka trenera” otwierają nową zakładkę na PLAY KRAKÓW. Już teraz możesz zobaczyć te filmy fabularne i dokumentalne nie wstając z domowego fotela. „Filmowy Kraków” to kolekcja gromadząca produkcje z Krakowem w tle. I tak oto przed nami doskonała okazja, by zobaczyć kinowe i festiwalowe dzieła w jednym miejscu. Wejdź na playkrakow.com.

Fot. materiały prasowe / KBF
materiały prasowe / KBF

Filmy, które już znalazły się w zakładce „Filmowy Kraków” lub dopiero będą się w niej pojawiały, powstały w ramach Regionalnego Funduszu Filmowego. Fundusz koprodukuje projekty filmowe powiązane z Krakowem i Małopolską.

W ten właśnie sposób Kraków „zagrał” w pierwszym z proponowanych filmów fabularnych – „Kamuflażu”. To dzieło Aleksandry Świerk pokazujące historię nastoletniej Weroniki, która zamyka swoją mamę w gabinecie zmarłego pół roku wcześniej ojca. Od sześciu miesięcy w pomieszczeniu nie zmieniło się nic. Matka, nie potrafiąc stawić czoła wspomnieniom, początkowo chce uciec. Weronika jednak nie ustępuje. W efekcie tej niecodziennej próby sił następuje przełom w relacji pomiędzy nimi, otwierając drogę do wspólnego życia po stracie.

Drugą krótkometrażową fabułą jest „Szkoda całkowita” Jagody Madej, film wsparty w ramach Małopolskiego Studia Debiutów. To obraz życia Alicji, które jest zaplanowane do ostatniej minuty. Aż do momentu, kiedy chwila nieuwagi sprawia, że wszystko się rozpada. W wypadku samochodowym ginie jej syn. Alicja chciałaby się zatrzymać, ale nie może. Chwyta się więc ostatniego tropu łączącego ją z wcześniejszym życiem i wyrusza na poszukiwania. Czy znajdzie nowe życie, czy może straci resztki poprzedniego? By się tego dowiedzieć, wystarczy wejść na playkrakow.com. Obie produkcje można oglądać na platformie bez zakupu wirtualnych biletów.

W krakowskiej kolekcji znalazł się dokument, o którym w ostatnich latach było naprawdę głośno. To „Siłaczki” w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego – historyczny, fabularyzowany film dokumentalny opowiadający historię polskich sufrażystek, które walczyły o prawa kobiet na przełomie XIX i XX wieku. Ich wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu przyznającego kobietom prawa wyborcze 28 listopada 1918 roku. Obraz przybliża ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Aby zobaczyć, jak historia została przedstawiona na dużym ekranie, wystarczy kupić wirtualny bilet za 9,99 zł.

W pierwszym zestawieniu „Filmowego Krakowa” znalazł się też wielokrotnie nagradzany film „Córka trenera” Łukasza Grzegorzka. To pełna dyskretnego humoru opowieść o dojrzewaniu i poszukiwaniu własnej tożsamości. Ojciec nastolatki marzy, by jego córka została mistrzynią Polski w tenisie, ona jednak robi wszystko, aby od tenisa uciec. Łukasz Grzegorzek potwierdza produkcją swoją świetną formę, a energetyczny duet Jacek Braciak – Karolina Bruchnicka działa jako doskonała siła napędzająca film. W dodatku rodzinny seans będzie znakomitą okazją do zorganizowania quizu pod hasłem „Kto znajdzie wszystkie krakowskie miejsca ukryte w tym dziele?”. By zobaczyć film, należy kupić wirtualny bilet za 9 zł.

Wszystkie filmy są już dostępne na platformie PLAY KRAKÓW. W najbliższych miesiącach dołączą do nich kolejne tytuły!

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-15
Data aktualizacji: 2021-03-15
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat