Nauka i edukacja rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Horyzonty równości w Dworku Białoprądnickim

Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki” wraz „Kulturą wykluczenia?” do 27 maja będzie prowadzić „Horyzonty równości”. To seria otwartych, bezpłatnych spotkań, wykładów i webinarów antydyskryminacyjnych, propagujących postawy dialogiczne, piętnujących język nienawiści, uczących języka dobrej mowy, wskazywania dobrych praktyk rozumienia różnorodności życia społecznego. Zaproszeni goście to specjaliści, wykładowcy, działacze społeczni a także artyści.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Cykl „Horyzonty równości” zrodził się inicjatywy dr hab. Prof. UJ Joanny Hańderek po organizowanym w Dworku wykładzie „Wykluczenia” w ramach popularnonaukowego cyklu „Horyzonty”.

Podczas spotkań i wykładów specjalistów z różnych dziedzin pokazywane będzie jak w życiu codziennym unikać sytuacji upokorzenia i wykluczenia drugiego człowieka, oraz analizować sytuacje i zwroty językowe, które mogą do tego prowadzić. Spotkania mają wskazywać w jaki sposób i kiedy, nawet nieświadomie, stosujemy język nienawiści, symbole, oraz gesty o przemocowym charakterze.

Celem „Horyzontów równości” jest także uświadomienie i uwrażliwienie nie tylko na język, ale również postawy jakie przyjmujemy wobec drugiego, oraz rozpropagowanie postawy dialogicznej oraz otwartej na drugiego człowieka. Będziemy chcieli wypracowywać w uczestnikach potrzebę zrozumienia drugiego, oraz zaakceptowania i doceniania różnorodności społecznego życia.

Spotkania będą realizowane w formie webinarów, spotkań na żywo czy warsztatów, także hybrydowo (zgodnie z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi pandemii Covid-19). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.


Program: 08.04.2021 / g. 18.00  
Daria Salwerowicz, Krzysztof Hankus – „Demokracja bezpośrednia i anarchia”

14. 04. 2021 / g. 18.00    
Zuzanna Dańko – „Podziały w rodzinie i mowa nienawiści wśród najbliższych”

Warsztaty będą poświęcone konkretnym przypadkom (case study) przemocy językowej, symbolicznej czy ekonomicznej wymierzonych w najsłabszych członków i członkinie rodziny. Podczas spotkania zostanie poruszony sposób komunikacji i budowania relacji w rodzinie, w układach asymetrycznych, jak również będzie omówiony problem nadużycia zaufania i zależności.
Miejsce: Spotkanie ONLINE na platformie ZOOM, transmitowane na profilu facebook Dworku Białoprądnickiego i „Kultury Wykluczenia?”.

22.04.2021 / g. 18.00   
Dariusz Gzyra – „Przemoc systemowa wobec zwierząt pozaludzkich”

Autor „Dziękuje za świńskie oczy” weźmie nas na wycieczkę po świecie niezauważanych i rzadko rozważanych wykluczeni naszych zwierzęcych przyjaciół, krewnych, istot nas otaczających. Podczas rozmowy z Dariuszem Gzyrom będziemy mogli dowiedzieć się kim są sentienci i dlaczego tak ważne jest by zwracać wagę na Innych (którzy i które tak naprawdę nie są tacy obcy jak nam się wydaje).
Miejsce: Spotkanie ONLINE na platformie ZOOM, transmitowane na profilu facebook Dworku Białoprądnickiego i „Kultury Wykluczenia?”.

29.04.2021 /  Wyjątkowo g. 18.30
Marcin Urbaniak – „Denializm ślepota, wykluczenie człowieka, wykluczenie wszystkich istot żyjących”

Marcin Urbaniak, aktywista, filozof, popularyzator ekologicznej wiedzy przedstawi nam skutki naszego wypierania zmian klimatycznych, jako proces negatywny etycznie, zagrażający planecie i życiu. Podczas spotkania zostaną ukazane podstawowe problemy zmian klimatycznych i możliwości jakie leżą w zakresie każdego z nas by przeciwdziałać katastrofie klimatycznej.
Miejsce: Spotkanie w Dworku Białoprądnickim, połączone z transmisją na profilu facebook Dworku i „Kultury Wykluczenia?”.

06.05.2021 / g. 18.00 
Natalia Michna – „Wykluczenie kobiet w kulturze, język nienawiści jako zagrożenie społeczne i zaburzenie równowagi”

Filozofka, feministka, badaczka współczesnej estetyki i kultury ukaże nam różne sposoby narracji zniewalających, upokarzających i degradujących kobiety, oraz ich pracę na rzecz równości zarówno kobiet jak i wszystkich istot żyjących.
Miejsce: Spotkanie w Dworku Białoprądnickim, połączone z transmisją na profilu facebook Dworku i „Kultury Wykluczenia?”.

12.05.2021 / g. 18.00   
Radosław Czarnecki – „Przemoc języka polityki”

Podczas rozmowy z działaczem społecznym, publicystom i religioznawcom Radosławem Czarneckim będziemy poruszać takie tematy jak język przemocy w życiu publicznym, w mediach, sposoby dyskryminacji politycznej. Krytykując obecną mowę nienawiści jako swoisty standard debat postaramy się pokazać alternatywy: pięknego różnienia się.
Miejsce: Spotkanie ONLINE na platformie ZOOM, transmitowane na profilu facebook Dworku Białoprądnickiego i „Kultury Wykluczenia
 

20.05.2021 / g. 18.00 
Agnieszka Trela – „Stygmatyzacja osób z niepełnosprawnością”

Psycholożka, aktywistka, badaczka zabierze nas w świat stygmatyzacji człowieka uznanego za innego tylko dlatego, że porusza się o lasce, przy balkoniku lub na wózku. Pani Trela skupiając się na konkretnych przypadkach będzie pokazywać jak bardzo ważne jest zrozumienie, że niepełnosprawność nie jest sposobem bycia, nie jest stanem egzystencjalnym, a pewnego rodzaju przypadłością, która nie musi ograniczać czy stygmatyzować. Wszystko zależy tak naprawdę od nas.
Miejsce: Spotkanie ONLINE na platformie ZOOM, transmitowane na profilu facebook Dworku Białoprądnickiego i „Kultury Wykluczenia

27.05.2021 / g. 18.00 
Elżbieta Bastar-Żelichowska – Przemoc wobec kobiet, psychiczne skutki mowy nienawiści, przemoc fizyczna, groźba, czyli o realności piekła w domu.

Miejsce: Spotkanie ONLINE na platformie ZOOM, transmitowane na profilu facebook Dworku Białoprądnickiego i „Kultury Wykluczenia


Podsumowaniem całego cyklu będzie czerwcowy Festiwal Równości, podczas którego odbędzie się szereg spotkań i paneli poświęconych różnego rodzaju formom inkluzji, oraz rozwijaniu alternatywnej do mowy nienawiści DOBREJ MOWY. Zostanie również zaprezentowana kuchnia wegańska, oraz odbędzie się wystawa malarstwa Elżbiety Bińczak-Hańderek. O tym wydarzeniu będziemy informować szczegółowo w późniejszym terminie.

Więcej na: www.dworek.eu.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Marcin Drobisz
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-10
Data aktualizacji: 2021-04-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat