Kultura rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Cracow Art Week KRAKERS 2021 zapowiada jubileuszową edycję

W 2021 roku minie 10 lat od czasu pierwszej edycji KRAKERSa – wtedy jeszcze w formule weekendowej. Przez ostatnią dekadę setki artystów, galerzystów, krytyków, kuratorów, animatorów, managerów i wolontariuszy pracowało rok w rok nad kolejnymi edycjami projektu – wydarzenia, którego zasięg konsekwentnie się powiększał, wykraczając poza granice miasta. Tegoroczna III edycja krakowskiego tygodnia sztuki odbędzie się 13-20 czerwca.

Fot. materiały prasowe
materiały prasowe

Przez siedem dni wypełnionych wernisażami, wydarzeniami perfomatywnymi, spotkaniami i dyskusjami, organizatorzy zderzą ze sobą w programie głównym galerie z wieloletnią tradycją i efemeryczne miejsca powołane do życia na czas trwania projektu. Jest to niepowtarzalna okazja do bliższego poznania krakowskiego świata sztuki poprzez wystawy specjalnie przygotowane na to wydarzenie.

(NO) HOPE – to przewrotne hasło stanowi motyw przewodni jubileuszowej edycji krakowskiego tygodnia sztuki. Temat Krakersa sam z siebie wyłonił się jako odpowiedź na otaczającą nas sytuację pandemiczną. Oscyluje on wokół dwóch przeciwstawnych, utopijnych wizji: dających nadzieję na przyszłość lub definitywnie ją odbierających.

Ze względu na trudną sytuację, w której znalazła się cała cywilizacja, edycja 2021 poświęcona zostanie rozważaniom na temat kryzysu światowego, rzeczywistości w trakcie/po epidemii i roli kultury w na nowo kształtującym się świecie, zmienionym przez COVID-19. Działania Krakersa mają pokazać wszystkim zainteresowanym szeroką i silną w swojej różnorodności ofertę kulturalną Krakowa, po raz kolejny odkrywając przed widownią artystyczną specyfikę miasta, wspierając i promując nowe miejsca oraz artystów, a przede wszystkim sztukę współczesną w przestrzeni miejskiej. Cracow Art Week pozostaje także platformą komunikacyjną, edukacyjną, informacyjną i promocyjną oraz miejscem spotkań ośrodków sztuki niezależnej i mieszkańców miasta.

Co roku impreza powiększa swój zasięg i liczbę uczestników zarówno po stronie podmiotów przygotowujących wydarzenia artystyczne, jak i po stronie odbiorców. Poza kilkudziesięcioma wystawami w galeriach dobrze znanych na kulturalnej mapie Krakowa, wciąż odkrywane są przed szeroką publicznością nowe miejsca, a organizatorzy inspirują do zakładania nowych przestrzeni prezentujących sztukę współczesną. Uczestnicy wydarzenia, podążając zgodnie z mapą i programem mają okazję poznać wcześniej nieznane im inicjatywy, artystów oraz ich prace. KRAKERS oferuje także bogaty program towarzyszący obejmujący warsztaty, oprowadzania szlakiem krakowskich galerii, spotkania z artystami, ekspertami rynku sztuki oraz panele dyskusyjne. Bogaty i zróżnicowany program główny, a także współpraca z publicznymi instytucjami kultury sprawia, że weekend przestał wystarczać na zorganizowanie licznych wydarzeń i wernisaży. Z tego powodu od 2019 roku realizowany jest dobrze znany na świecie format art week’u, czyli tygodnia ze sztuką, tropem innych dużych miast Europy takich jak Berlin czy Paryż.

Ponadto, już po raz drugi organizatorzy zapraszają do współtworzenia programu głównego trzeciej odsłony Cracow Art Weeku KRAKERS w Sekcji LABORATORIUM. Jest to nowa inicjatywa KRAKERSa, której zadaniem jest stworzyć platformę wsparcia dla projektów debiutujących artystów. Od początku Krakers był platformą umożliwiającą debiutantom i kolektywom artystycznym zaistnienie w środowisku artystycznym, przy wsparciu sekcji promocji oraz wolontariatu. Sekcja LABORATORIUM, w której jury wybiera projekty najlepiej wpisujące się w temat przewodni KRAKERSa, bada nieustannie ewoluujące artystyczne środowisko miasta. Najciekawsze projekty wybrane przez jury w drodze konkursu zostaną włączone do programu głównego KRAKERSa i nagrodzone przez Organizatora.

Zainteresowani współpracą zapraszani są do uzupełnienia formularza dla galerii dostępnego na stronie oraz zapoznania się z zasadami współpracy. Termin zgłoszeń upływa 19 kwietnia.

Projekt Cracow Art Week KRAKERS 2021: (NO) HOPE jest współfinansowany ze środków miasta Krakowa. Więcej informacji o wydarzeniu znajduje się na stronie internetowej cracowartweek.pl oraz w mediach społecznościowych na Facebooku i Instagramie.

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-03-05
Data aktualizacji: 2021-03-08
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat