Start rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Wieczorne kontrole domowych instalacji grzewczych

Pięć dwuosobowych patroli straży miejskiej kontrolowało w ostatnich dniach posesje na Dębnikach pod kątem przestrzegania przepisów zawartych w uchwale antysmogowej.

Fot. Straż Miejska Miasta Krakowa
Straż Miejska Miasta Krakowa

W trakcie wieczornych działań pomiędzy godz. 17.00 a 21.00 strażnicy pieszo przemierzali te ulice, z których najczęściej płynęły sygnały o spalaniu paliw stałych od zaniepokojonych mieszkańców. Wykorzystywali latarki, pyłomierz oraz kamerę termowizyjną. Obserwowali uważnie kominy i odczyty na urządzeniach pomiarowych.

Tylko jednego wieczora skontrolowali wizualnie kilkaset kominów, reagując jedynie wtedy, gdy zachodziło podejrzenie naruszenia przepisów uchwały. Interweniowali w jednym przypadku. Właściciel posesji spalał w piecu niedozwolone paliwo, za co został ukarany mandatem karnym.

Wieczorne kontrole straży miejskiej będą kontynuowane. W najbliższych dniach funkcjonariusze pojawią się w rejonie Nowej Huty oraz Krowodrzy.

Jak mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. jakości powietrza, działania prewencyjne realizowane przez strażników to obecnie jeden z najważniejszych elementów egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej dla Krakowa.

– Jestem w stałym kontakcie z kierownictwem krakowskiej straży i stale wymieniamy się informacjami na temat bieżących kontroli. Chociaż zdarzają się jeszcze sytuację, w których mieszkańcy nie przestrzegają zakazu stosowania paliw stałych jest ich coraz mniej. Strażnicy wyposażeni są w profesjonalny sprzęt do lokalizowania zanieczyszczeń i podchodzą priorytetowo do tego typu zgłoszeń – zaznacza.

Przepisy

Wobec osób ignorujących przepisy uchwały antysmogowej strażnicy wyciągają konsekwencje wynikające z przepisów prawa. Ujawnione wykroczenia mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym do 500 zł lub skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu (grzywna do 5 tys. zł.).

Każdy ujawniony przypadek spalania paliw stałych jest rozpatrywany indywidualnie, a decyzje o sankcjach lub ich braku strażnicy podejmują w oparciu o aspekty: socjalne, formalno-prawne, techniczne i inne.

Apelujemy, aby wszelkie podejrzenia związane ze spalaniem paliw stałych w domowych instalacjach grzewczych zgłaszać bezpośrednio do dyżurnych straży miejskiej pod numerem 986. 

pokaż metkę
Osoba publikująca: Tomasz Róg
Podmiot publikujący: Wydział Komunikacji Społecznej
Data publikacji: 2021-02-19
Data aktualizacji: 2021-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat