Rada Miasta rozwiń menu
Serwis uzywa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki

Wymiana oświetlenia na ledowe

O projekcie uchwały kierunkowej do Prezydenta Miasta Krakowa w sprawie wymiany opraw miejskich latarni z sodowych na ledowe oraz Smart City dyskutowano podczas posiedzenia Komisji Innowacji i Wykorzystania Funduszy Unijnych RMK.

Fot. M. Wojtaszek / ZIKiT
M. Wojtaszek / ZIKiT

Pomysłodawcą projektu uchwały jest radny Łukasz Wantuch. Celem uchwały są oszczędności na rachunkach za prąd oraz zwiększenie udziału urządzeń typu Smart City w całym mieście. – Inspiracją są działania innych miast w tym zakresie. Warszawa w ciągu 2 lat wymieni oświetlenie na ledowe. To jest korzyść ekonomiczna i wizerunkowa – tłumaczył radny Wantuch. – Trudno nie zgodzić się co do słuszności tego pomysłu, wariant w którym wymieniamy oświetlenie w ciągu 2-3 lat jest ambitny, ale możliwy do zrealizowania – mówiła Janina Pokrywa, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa. W ciągu ostatnich 5 lat 16 tys. latarni z sodowych stało się ledowymi. Na ewentualną wymianę czeka jeszcze ok. 50 tys. W tym roku oświetlenie na ledowe odbędzie się m.in. na osiedlach: Albertyńskim, Niepodległości i Kościuszkowskim, koszt to 2 mln zł. Natomiast oświetlenie ul. Na Zakolu Wisły kosztować będzie 300 tys. zł. Szacuje się, że wymiana oprawy z sodowej na ledową to koszt ok. 2 tys. zł. – Kontaktowałem się z firmami, które zajmują się wymianą opraw, potwierdzają, że po wymianie oświetlenia na nowoczesne rachunki za prąd spadają o ok. połowę – tłumaczył radny Łukasz Wantuch.

Radni zgodnie podkreślali, że modernizacja oświetlenia jest potrzeba, lecz wskazywali też na jej spory koszt oraz fakt, że w związku z epidemią koronawirusa są pilniejsze i ważniejsze potrzeby, na które trzeba znaleźć środki. Pytali, jaki jest rachunek zysków i strat, jakie oszczędności wynikają z wymiany na przykład po roku od wymiany oświetlenia na ledowe.
W związku z dużą liczbą pytań podjęta została decyzja o odłożeniu opiniowania tego projektu uchwały na kolejnym posiedzeniu Komisji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zobligował się do przygotowania informacji, które będą odpowiedzią na nurtujące radnych pytania.

pokaż metkę
Autor: Magdalena Bartlewicz
Osoba publikująca: MAŁGORZATA KUBOWICZ
Podmiot publikujący: Kancelaria Rady Miasta Krakowa
Data publikacji: 2021-02-19
Data aktualizacji: 2021-02-19
Powrót

Zobacz także

Znajdź komunikat